Japon Otomobil Devi Nissan, Mayıs Ayı Ortasına Kadar Tesislerini Kapatıyor

Japon otomobil üreticisi Nissan, koronavirüs salgını sebebiyle tüm operasyonlarını asgariye alacağını duyurdu. Firma küresel olarak tüm merkezlerini ve Japonya’daki tüm tesislerini Mayıs ayı ortasına kadar kapatacak. Üretim tesislerinde operasyonlar asgari seviyede sürdürülecek ancak yönetim merkezleri ve ARGE departmanları tamamen fonksiyon dışı bırakılacak. Toplam 16 gün sürecek olan kapatma sürecinden toplam 15.000 çalışanın etkilenmesi bekleniyor.  

Diğer küresel rakipleri gibi Nissan da virüs nedeniyle talebin düşmesine istinaden küresel üretim tesislerinin çoğunu kapatmıştı. Ancak koronavirüs salgını öncesinde de Nissan’ın satış ve kar elde etme konusunda problemleri olduğu biliniyordu. Koronavirüs salgını ise firma üzerinde ek bir stres oluşturdu.

Nissan’ın yıllık 6 milyon araç satma hedefinden 1 milyon daha az araba satması nedeniyle gelecek ay yeni bir kurtarma planı açıklaması bekleniyor.

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top