Japonya 6G Çalışmalarına Başladı

Henüz 5G yeni yeni hayatımıza girmeye başlamışken, Çin, Güney Kore, Finlandiya gibi ülkeler 6G üzerinde çalışmaya başladı bile. Nikkei’den gelen haberlere göre, Japonya da çalışmalara katılan ülkeler arasında. 5G teknolojisine uyum sağlama konusunda sıkıntı yaşayan ülke, 6G için yapılacak erken çalışmalar ile bu açığı kapatmayı umuyor.

Japonya İçişleri ve Haberleşme Bakanlığı tarafından ocak ayında kurulması planlanan ekip, hem devlet çalışanları hem de sivil araştırmacılardan oluşacak. Tokyo Goshinjin Üniversitesi koordinatörlüğünde yürütülecek olan çalışmalarda NTT ve Toshiba’dan araştırmacılar da bulunacak. Ekibin 6G performansına dair hedefleri ve genel politikaları belirlenmesinin Haziran ayını bulacağı tahmin ediliyor. 

Çalışmaların başlamasıyla birlikte 6G teknolojisinin gelecğeinin tamamen değişeceği düşünülüyor. Bu teknoloji sayesinde insanlar 3 boyutlu görüntüleri ile toplantı ya da derslere katılabilecek. Robot teknolojisinin gelişiminde de büyük bir etki oynayacak olan 6G sayesinde insanların yaptığı bir çok işi robotlar üstlenebilir hale gelecek. 

Japonya 6G araştırmaları için 2,03 milyar dolara yakın bir bütçe ayırdı. 5G’ye göre 10 kat daha hızlı olması beklenen 6G, yüksek frekanslı dalgalar kullanan bir ağ bağlantısı sağlayacak. 

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında Çin hükümeti de 6G çalışmalarına başladığını ve bu amaçla iki enstitü kuracağını duyurmuştu. Finlandiya’da bulunan bazı üniversite ve devlet destekli enstitüler de 6G çalışmalarına başladığını duyurdu. Güney Kore’de ise Samsung ve LG markaları çalışmalara 2019 yılında başladı. İlerleyen yıllarda daha fazla ülkenin 6G çalışmalarına katılacağı tahmin ediliyor. 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top