Kombi Yaz Modunda Petekleri Neden Isıtır? Yaz Modunda Peteklerin Isınması Sorunu Nasıl Giderilir?

Tasarruflu ısınma imkanı getiren kombiler, sıcak su özellikleriyle yılın her gününde etkin biçimde kullanılabiliyor. Kombinin sıcak su ihtiyacı için yaz aylarında da kullanılabilmesi maksadıyla “yaz modu” özelliği bulunur. Yaz modunda bulunan cihazlar, sıcak suyu peteklere göndermez. Bu işlev kombinin ısıtma modunun kapatılması ile de gerçekleştirilir. Bu modda veya konumda sadece sıcak su almak üzere çalıştırılan kombinin peteklere ısıtma göndermemesi gerekir. Eğer kombiniz bu durumda iken peteklere sıcak su gönderiyor ve petekleri ısıtıyorsa bir arızası olduğu anlaşılır. Çözüm için Sahrayıcedit Bosch Servisi hizmetlerimizden profesyonel destek almalısınız. Çünkü bu tip bir sorunda bireysel olarak müdahale şansınız bulunmaz.

Yaz Modundaki Kombi Neden Petekleri Isıtır?

Kombinizi yaz moduna almanıza rağmen petekleri de ısıtıyor ise buna neden olabilecek birden fazla olasılık söz konusu olur. Kavacık Bosch Servisi uzman teknikerlerimiz yaz modundaki kombinizin petekleri ısıtması şikayetini iki farklı yaklaşımla değerlendirir. Buna göre;

  • Kombinizin yaz modunda sıcak suyu kullanırken petekleri ısıtması,
  • Kombi hiç kullanılmıyorken petekleri ısıtması,

Şeklinde iki yaklaşım gerçekleştirilir. Eğer kombiniz hiç kullanmamanıza rağmen petekleri ısıtıyor ise cihazınızın elektronik devresinde arıza meydana gelmiştir. Ayrıca cihazınızın NTC ısı sensörlerinin cihazı arıza moduna aşarak, petekleri ısıtması da söz konusu olabilir.

Kombinizin sıcak su özelliğini kullanırken peteklerin ısınması gibi bir durumla karşılaşmanız genellikle cihazınızın üç yollu vana arızasından kaynaklıdır. Bu bileşenin arızalı olması cihazın sıcak suyu musluk yerine peteklere göndermesine neden olur.

Yaz Modunda Kombinin Petekleri Isıtması Nasıl Çözülür?

Kombinizin yaz modundaki petekleri ısıtmasına ilişkin tüm ihtimallerde arızalı olan parçanın yenisiyle değiştirilmesi sayesinde çözüm oluşturulur. Dolayısıyla sıcak suyu kullanırken veya kombiyi hiç kullanmıyorken peteklerin ısınması durumunda kombinizin arızalı olan parçası sökülerek yenisiyle değiştirilir. Yani cihazda bu sorunu yaşamanıza neden olacak elektronik devre, NTC ısı sensörleri ve üç yollu vana bileşenleri arızalı olmaları halinde yenileriyle değiştirilerek, çözüm sağlanır. Feneryolu Bosch Servisi teknikerlerimiz tarafından bu değişim işlemleri yerinde servis müdahalesiyle hızlı ve kaliteli bir şekilde gerçekleştirilir. Üstelik bu işlemlerde kullanılan kombi yedek parçaları tamamen orijinaldir.

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Back To Top