Mario Kardeşlerin Yaratıcısı Japonya’nın En Büyük Onuruna Layık Görüldü

Oyun endüstrisinin en büyük isimlerinden birisi, Mario Bros. ve The Legend of Zelda gibi oyunların yaratıcısı Shigeru Miyamoto Japon Devleti tarafından “Kültürel Değer İnsanı” ünvanı ile ödüllendirilecek.

Japonya’da yaratıcı alanda çalışan bir insanın alabileceği en yüksek onur olarak değerlendirilen bu ödül, 3 Kasım’da Japonya’nın Kültür Günü olarak kutlanıldığı tarihte verilecek. Ödül ilk defa oyun endüstrisinden birisine veriliyor.

Miyamoto konu hakkında yaptığı açıklamada “Benim üzerinde çalıştığım video oyunları yalnızca bir kişinin çabaları yapılabilecek şeyler değildi. Bu ödülü, birlikte çalıştığımız diğer kişiler adına da almaktan onur duyuyorum.” dedi.

66 Yaşındaki Miyamoto kariyerine 1977 yılında Nintendo’da çalışarak başladı. Firmanın en büyük markalarını oluşturan Miyamato, Nintendo’nun başarısında en büyük role sahip kişilerden birisi. Mario ve Zelda’nın yanı sıra, Donkey Kong ve Star Fox’u da yaratan kişi olarak biliniyor.

“Yapımcı ekiplerimiz ile birlikte yıllar boyunca durmaksızın yaptığımız çalışmaların sonucunda video oyunlarının da Japon kültürünün bir parçası olduğunu kabul ettirmeyi başardığımızı gösteren bu ödül için gerçekten minnettarım.” diyen Miyamoto “İnsanların yüzünde bir gülümseme oluşturmak için çalışmalarımıza durmadan devam edeceğiz.” dedi.

Ödüle layık görülen diğer kişiler Nobel Ödülü kimyacı Akira Yoshino, yönetmen Nobuko Obayashi, manga sanatçısı Moto Hagio ve aktör Bando Tamasaburo olarak açıklanmış.

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top