Mazda Uzun Vadede Elektrikli Araçların Daha Zararlı Olduğunu İddia Ediyor

Otomobil sektöründe elektrikli araçların daha fazla yer edinmesinde en büyük sebeplerinden birisi de elektrikli araçların hava kirliliği ve karbon salınımı konusunda daha iyi bir iş çıkartması.Mazda ise bunun uzun vadede geçerli olmadığı iddiasında bulunuyor.

Mazda’nın yakın zamanda Avrupa için duyurduğu Mazda MX-30 isimli elektrikli crossover araç, bataryasının küçük olması yüzünden eleştirilere hedef olmuştu. Mazda’nın Avrupa Ar-Ge merkezi başkanı Christian Schultze, eleştirilere cevap vererek, büyük bataryanın neden tercih edilmediğini açıkladı.

Schultze’a göre küçük bataryaya sahip bir elektrikli araç, üretildiği ilk günden, batarya değişimi ve imhasına kadar geçen süreçte, dizel Mazda X-30’a göre çok daha az karbon salınımına sebep oluyor. Elektrikli araçların bataryası ne kadar büyük olursa, uzun vadede gerçekleşen karbon salınımı o kadar fazla oluyor. 

Düşük batarya tercih edilmesinin sebebinin, elektrikli araçların yarattığı çevre kirliliği avantajını korumak olduğunu söyleyen Schultze, hesaplarını Avrupa’nın üretim ağının karbon salınımı üzerinden yapıyor. Karbon salınımı az olan üretim ülkeleri de hesaba katıldığında, çok daha farklı sonuçlar görmek mümkün olabilir. 

Elektrikli araçların kullanım bakımından çevreye daha az zarar verdiği konusunda herkes hemfikir olsa da, üretim kısmında bu avantajın ortadan kaybolduğu düşünceleri de mevcut. Mazda’nın şu anki yaklaşımı geleceği görmek yerine, bugünün şartlarına göre yapılıyor gibi gözüküyor. Bu da MX-30’un sunduğu mesafeden fazlasına ihtiyaç duyan kullanıcıların, farklı bir araç tercih etmesine sebep olabilir. 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top