Microsoft Akıllı Kumaş Üzerinde Çalışıyor

Önümüzdeki yıllarda hızlı bir şekilde gelişmesi beklenen akıllı kumaş pazarına girmek için Google, Apple ve Samsung’un çalışmalar yaptığını biliyorduk. Görünüşe göre Microsoft’da bu pazarda bulunmak istiyor.

Microsoft’un akıllı kumaş üzerine aldığı patent Birleşik Devlet Patent ve Marka Ofisi (USPTO) tarafından yayınlandı. Alınan patente göre Microsoft “Elektronik İşlevsel İplik” ismi verilen bir teknoloji üzerinde çalışıyor.

Patentin içeriğinde, elektronik işlevsel ipliklerin, normal iplikler arasında nasıl yayıldığı hakkında bilgiler bulunuyor. Verilen bilgiler ışığında, Microsoft’un modern bilgisayar teknolojisi baz alınarak yapılmış ipliklerden oluşan bir kumaş yapacağını söyleyebiliriz.

Patent bir t shirt üzerinde gösterilse de, bu teknolojiyi farklı cihazlar ile farklı giyeceklerde kullanmak da mümkün gözüküyor.

Akıllı kumaş teknolojisi spor, sağlık, güvenlik, eğlence neredeyse her sektörde işe yarar ürünler sunmaya müsait gözüküyor. Microsoft bu pazara girmek için çalışmalar yapıyor gibi gözüküyorsa bile, şu anda yapılan çalışmalar yalnızca kağıt üzerinde gözüküyor. Fiziksel ürünlerin ne zaman duyurulacağı belli değil. 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top