Microsoft, İnsan Editörleri İşten Çıkararak Yerine Yapay Zeka Sistem Koydu

Yazılım devi Microsoft, Microsoft News ve MSN haber platformlarındaki onlarca gazeteci ve editör çalışanı işten çıkardı. İşten çıkarmaların ana sebebi, Microsoft’un tarayıcısı Edge, haber portalları Microsoft News ve MSN’de içeriği seçme konusunda yapay zekaya dayalı bir sisteme geçiş yapma olarak gösteriliyor. Yaşanan değişikliklerden etkilenen çalışanların büyük çoğunluğu Microsoft’un SANE (arama, reklam, haberler, Edge tarayıcısı) bölümünde görevliydi ve haberlerin seçiminden sorumluydu.

Microsoft yetkilisi tarafından yapılan açıklamada, tüm şirketler gibi kendilerinin de iş yapış konusunda bir evrim geçirdiklerini ve bunun neticesinde kimi alanlara daha fazla yatırım yapılırken, kimi alanlarda görev değişikliğinin yaşanabileceğini belirtti.

Yazılım devi işten çıkarılmaların devam etmekte olan salgınla doğrudan ilişkili olmadığını açıklıyor olsa da tüm dünyada medya işletmeleri, TV, gazete, çevrimiçi ve daha pek çok mecra düşen reklam gelirleri nedeniyle etkilenmiş durumda.

Bir örnekte saygın basın kuruluşu Business Insıder’ın geçtiğimiz hafta 50 çalışanını işten çıkardığı görülüyor. Öte yandan Microsoft’ta yaşanan işten çıkarılma dalgasında uluslararası ekiplerin de etkilendiği belirtiliyor.

Microsoft, MSN’i yayına aldığı 1995 yılından bu yana 25 yıldır haber üretim işinde bulunuyor. Tüm dünyada 50 farklı bölgede 800 editöre sahip firma yapay zeka hamlesiyle bu yolda yeni bir akım başlatabilir.

Kaynak

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top