Microsoft Teams Basit Bir Unutkanlık Yüzünden Çöktü

Geçtiğimiz günlerde Microsoft’un Teams uygulamasını kullanmak isteyenler, uygulamaya hiçbir şekilde ulaşamadı. Microsoft 365 Status isimli Twitter hesabından problemin farkında olduğunu haber veren Microsoft, konunun araştırıldığını söyledi. Daha sonra paylaşılan bir tweet ise sorunun kaynağının bulunduğunu ve servisin geri geleceğini söyledi. 

Microsoft’un Teams ile yaşadığı sorunun sebebi ise oldukça basit bir hatadan kaynaklanıyor. Uygulamanın SSL sertifikası vaktinde yenilenmediği için, uygulama ile Microsoft sunucuları arasında iletişim kurulamıyor ve bütün uygulama kullanılamaz hale geliyor. 

SSL sertifikaları, tarayıcı ile internet sunucusu arasında güvenli bağlantı kurmayı sağlayan ve geliştiriciler tarafından sıklıkla kullanılan bir güvenlik standardı. Microsoft’un bu kadar önemli bir sertifikayı yenilemeyi, hem de tam haftanın ilk iş gününe denk gelecek şekilde unutması beklenilmeyen bir sorun.

Slack isimli uygulamaya rakip olarak çıkan Microsoft Teams, 3 yıl önce yayınlanmıştı. Geçtiğimiz yıl özel kanallar, özelleştirilebilir arka planlar gibi yenilikler ekleyen Teams, ilk defa televizyonda reklam vermeye de başladı. Şüphe yok ki böyle basit bir hatadan kaynaklanan ciddi bir sorun, uygulamanın Slack’e rakip olmak için yaptığı çalışmalara ciddi bir darbe vurdu.

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top