MIT WiFi Sinyalini 10 Katına Çıkaran Akıllı Yüzeyi Geliştirdi

Günlük hayatta büyük bir kolaylık sağlayan kablosuz teknoloji, düşük sinyal gücü gibi önemli bir dezavantaja sahip. Sinyal gücünü artırmak için kullanılan ek donanımlar olsa da, hem enerji tüketimini artırması hem de ekstra iş çıkarması yüzünden çok ideal bir çözüm değil. RFocus ise bunu değiştirmeyi planlıyor.

MIT’nin Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı araştırmacıları, kablosuz ağ sinyal gücünü 10 katına kadar artırabilen RFocus isimli akıllı yüzeyi geliştirdiklerini duyurdu. RFocus,  kablosuz ağ sinyal gücünü tam kapasite ile kullanabilmek için bir yazılım aracılığıyla 3 bin minik antenin desteğini alıyor. Yüzey üzerindeki antenler güç kullanmadığı için, diğer güç artırıcı seçeneklere göre daha az enerji tüketimi gerçekleştiriliyor.

RFocus kaynağından aldığı kablosuz sinyali cihaza en yüksek kapasitede iletiyor

MIT araştırmacıları tarafından geliştirilen RFocus teknolojisinin ne zaman kullanıma açık hale geleceği henüz belli değil. Ekibin hem dizaynı daha sade hale getirmesi hem de toplu üretim gerçekleştirebilecek bir yol bulması gerekiyor. Bu yollardan en ideali ise, kablo ihtiyacı duymayan, duvar kağıdı inceliğinde bir tasarım olabilir.

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top