Mitsubishi Blizzard Sponsorluğunu Geri Çekti

Blizzard Entertainment, geçtiğimiz haftalarda Hong Kong’u desteklediğini söyleyen Hearthstone oyuncusu Ng “Blitzchung” Wai Chung’u turnuvalardan men etmiş ve bunun sonucu olarak bir çok kesimin tepkisini toplamıştı. Şirket oyunculardan aldığı tepkilerin yanı sıra, amerikan hukuk şirketlerinden uyarı almış hatta bazı çalışanlarının da tepki göstererek ayrılmasına sebep olmuştu. Şimdi ise uluslararası turnuvalardaki en büyük sponsorunu kaybetti

İlk olarak Asya Pasifik Hearthstone Turnuvası sırasında Mitsubishi logosunun sponsorlar arasında olmadığı fark edildi. Mitsubishi adına konuşan bir yetkili Daily Beast sitesine yaptığı açıklamada e-spor etkinliğinin ardından yayınlanan röportajda Hong Kong’a desteklerini sunan Wai Chung’un turnuvalardan men edilmesinden 2 gün sonra Mitsubishi’nin sponsorluğunu çektiğini söyledi. Firmanın Tayvan kolu tarafından sağlanan sponsorluğun çekilmesi hakkında daha fazla açıklama yapılmadı.

Oyuncunun men edilmesinin ardından gerçekleştirilen protestolarda, Blizzard oyunlarından karakterlerin kostümlerini giyen katılımcılar da vardı.

Ekim ayının başlarında Wai Chung’ı 1 yıl boyunca turnuvalardan men edip, ödül paralarını vermeyeceğini söyleyen Blizzard, gelen tepkiler üzerine bu süreyi 6 aya indirmiş ve ödül paralarını vereceğini söylemişti. Aldıkları kararların Çin hükümeti ile aralarını iyi tutmak için olmadığını söyleyen Blizzard’ın Çin’de gerçekleştirdiği satış başarıları düşünüldüğünde, topluluk bu konuda pek ikna olmadı.

Blizzard’ın bu hafta gerçekleştirilecek olan yıllık BlizzCon etkinliği Hong Kong olaylarının gölgesi altında kalacak gibi gözüküyor. Bazı organizasyonların bir araya gelip çeşitli protestolar gerçekleştirmesi bekleniyor.

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top