NASA Astronotları Uzaydan Zoom ile Bağlantı Kurdu

Amerika’nın en büyük üçüncü borsası olarak görülen ve 4 Şubat 1971’de New York’ta kurulan Nasdaq borsası tarihi boyunca kapılarını ilk kez uzaydan açtı.

NASA ve SpaceX ortaklığında insan taşımak için ticari olarak inşa edilip işletilen ilk Amerikan uzay aracı ile Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) erişim sağlayan NASA astronotları Robert Behnken ve Douglas Hurley, Zoom video konferans uygulaması ile bağlantı sağlayarak Nasdaq borsasının açılışını canlı olarak gerçekleştirdi.

Nasdaq Başkanı ve CEO’su Adena Friedman, Zoom üzerinden ISS’te bulunan astronotlara katılarak tarihi açılış törenine dahil oldu.

Konuya ilişkin bir açıklamada bulunan Nasdaq Yayın Müdürü Ron Baron, “uzaktan açılışın gerçekleşmesini sağlayan en önemli unsur, şu anda pek çok işin devamlılığını sağlayan Zoom uygulaması oldu.” dedi.

Nasdaq ve NASA’nın bir açılış planladıklarını duyduğunda çok heyecanlandığını dile getiren Baron daha önce Çin, Hindistan ve Davos’tan bağlantı sağlanarak açılışlar gerçekleştirildiğini ancak bir uzay istasyonuyla bağlantı kurarak açılış töreni gerçekleştirmenin sıra dışı olduğunu söylüyor.

“Gelecekte Ay ve Mars’tan da iletişim kurabiliriz”

Etkinlik öncesinde aylarca çok fazla sayıda prova ve test yapmak zorunda kalan ekip nihayetinde 3 farklı telefonla bağlantısı sağlayarak 2 saniye gecikmeli de olsa iletişim kurmayı başarmış. Uzay istasyonundan gelen uydu fiber sinyalini yakalayarak Zoom toplantısına yönlendiren Baron, astronotlar Zoom uygulaması kullanmasa dahi görüşmeye dahil edebilmiş. Görüşme sırasında iyi ses kalitesi alabilmek içinse sadece sesli görüşme için ayrı bir çağrı gerçekleştirilmiş.

Ron Baron, şakayla karışık dahi olsa gelecekte ay veya Mars’tan dahi benzer şekilde iletişimin kurulabileceğini ön görüyor.

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bodrum escort
Back To Top