Nintendo’nun Disney Kadar Büyük Olmasının Önündeki Engel Aileler Olabilir

Super Mario, Zelda ve Donkey Kong gibi isimlerin yaratıcısı ünlü geliştirici Shigeru Miyamoto, Nintendo’nun bir gün Disney kadar büyük olup, dünya çapında en çok tanınan isim olabileceğini söyledi. Miyamoto’ya göre bunun önündeki en büyük engel ise aileler.

Japonya’da verdiği bir röportajda bu konu hakkında konuşan Miyamato’ya göre aileler oyunlara farklı bir bakış açısıyla yaklaşıyor. “Bir çok anne baba çocuklarını video oyunlarından uzak tutmaya çalışıyor. Ama aynı anne baba Disney filmlerinin izlenmesinde bir sıkıntı görmüyor. Disney’e gerçekten meydan okuyabilmemiz için ailelerin Nintendo ile oynayan çocuklar hakkında rahat hissetmesini sağlayabilmemiz gerekiyor.”

Miyamoto’ya göre yarattığı karakter (Mario) kendi başına kültürel etki ve finansal başarı açısından Mickey Mouse kadar etkili olabilir. Yine de Mario’nun milyarların aklında yer etmek için uzun bir yol olduğunu ve bir iki nesil sürebileceğini düşünüyor.

Geçtiğimiz ay Japonya’nın “Kültürel Değer İnsanı” ödülünü alan Miyamoto, Japonya’da oyun alanında bu onura erişen ilk kişi olmuştu. Japonya’nın kültür tarihine katkıda bulunan kişilere verilen bu ödüle layık görülen Miyamoto, insanların video oyunları konusundaki görüşlerinin yavaş yavaş gelişmeye başladığının da göstergesi olabilir.

Henüz yapım aşamasında olan Super Nintendo World

Nintendo bu uzun vadeli planda gerekli adımları atıyor gibi gözüküyor. Şu an Super Mario Kardeşler temalı bir Super Nintendo World açmak için hazırlıklarını yapıyorlar. Mario’nun birkaç nesil içinde Mickey Mouse’u devirip deviremeyeceğini bilemesek de, bir kaç yıl içerisinde Universal Studios Japan içerisindeki Super Mario dünyasında gezme fırsatı yakalamak mümkün olacak. 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bodrum escort
Back To Top