Nvidia Yapay Zeka ve Otomotiv Alanında Yeni Çalışmalar Yapıyor

Çin’de düzenlenen GPU Teknoloji Konferansında sahneye çıkan Nvidia, yapay zeka alanında yaptığı işler, otonom araçlar için geliştirdiği teknolojiler ve yaptığı ortaklık anlaşmaları hakkında duyurular yaptı.

Çin’in yapay zeka konusunda ileri isimlerinden birisi olan Baidu ile ortaklık kuran Nvidia, şirketin AI Box platformunda kullanılan Nvidia V100 grafik işlemcileri ile 10 kat daha yüksek performans göstereceğini belirtti. 

Yakın zamanda dünyanın en büyük elektronik ticaret sitelerinden birisi olan Alibaba’da Nvidia’yı tercih etmiş ve sistemlerinde Nvidia T4 GPU kullanmaya başlamıştı.Alibaba’nın yöneticilerinden olan Lingjie Xu, Nvidia sayesinde gelişmiş bir yapay zeka teknolojisi kullandıklarını, sezgisel arama yeteneklerinin satış başarısında önemli bir rol oynadığını söylüyor.

Otomotiv pazarında da varlık gösteren Nvidia, yeni geliştirdiği yonga setleri ile otomatik araç ve sürücü yardımını daha işlevsel hale getirmeyi amaçlayan platformu Drive’ı çok daha gelişmiş bir hale getirecek. Bir önceki Xavier’a göre 7 kat daha yüksek performansa sahip olan Nvidia Drive AGX Orin işlemciyi tanıtan firma, otonom araçları için Çin merkezli Didi ve SAIC şirketleri ile ortaklık kurduğunu duyurdu. 

Piyasaya ne zaman sürülebileceği konusunda gelen sorulara, otonom araçların yasal olarak hala teknik sıkıntılara sahip olduğunu ve geliştirdikleri yazılım ve donanımların insan sürüşünden daha güvenli olması için çalışmalar yapıldığı cevabı verildi. Bu konu hakkında neredeyse 50 firmanın çalışmalar sürdürdüğünü ve her bir adımın bile çok önemli olduğunu belirttiler.

Birgün her aracın LIDAR sensörlerini kullanarak hem yolları daha güvenli bir hale getireceği hem de herkesin daha sağlıklı verilere ulaşabileceği de söylendi.

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top