Otomatik Dronelar Sayesinde İkinci Dünya Savaşı’ndan Kalma Japon Gemisi Bulundu

Geçtiğimiz yıl vefat eden Microsoft’un kurucu ortağı Paul Allen’ın kurduğu Vulcan bir ilki başardı. Sonar robotlar aracılığı ile deniz altında Japonya’ya ait bir savaş gemisi keşfedildi.

Vulkan araştırma gemisi Petrel ve içerisinde 2 robotik cihaz aracılığı ile gerçekleştirilen keşifte birkaç hafta içerisinde yaklaşık 460 bin kilometrelik bir alan incelendi. İkinci Dünya Savaşı’nın en önemli çatışmalarından biri olan Midway Muharebesinde batırılmış Kaga isimli uçak gemisi ise yaklaşık 4 bin metre derinlikte bulundu.

Su altında otomatik pilotta hareket eden bir drone ile yapılan araştırmalar bir günde 20 saate kadar uzayabiliyor. Belirlenen süre sonunda zeminde doğal olmayan, savaş gemisi veya başka bir batık olabilecek verileri bulunduran drone gemiye geri dönüyor. Drone tarafından bulunan veriler incelenerek, olası batıkların tespit edildiği yerlere, uzaktan kumanda edilen bir araç gönderilip, bulgular inceleniyor.

Otomatik pilot ile gerçekleştirilen araştırma daha yavaş işlese de, uzaktan kumanda edilen ya da mürettebat bulunduran bir araçtan çok daha etkili bir araştırma gerçekleştirebiliyor. Kaga’nın keşfi tarihi açıdan oldukça önemli olsa da, teknolojinin araştırmalarda kullanılması açısından da büyük bir başarı. Bu teknikler sayesinde su altında kaybolmuş bir çok batık ortaya çıkarılabilir.

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bodrum escort
Back To Top