Otonom Araç Mühendisi Google’ın Ticari Sırlarını Çaldığını İtiraf Etti

Anthony Levandowski, Uber tarafından satın alınan otonom kamyonet firması Otto’yu kurmadan önce, Google’da yönetici pozisyonunda bulunuyordu. Reuters’ın haberine göre Levandowski, uzun yıllardır Uber ile Google’ın otonom araç firması Waymo arasında süren davada, Google’dan ticari sırlar çaldığını kabul etti.

Aslında Alphabet’in otonom araç firması Wamo ile Uber’in arasındaki dava, iki firmanın Şubat 2018’de anlaşması ile birlikte sona ermişti. Uber anlaşma sonucu Waymo’ya 244 milyon doları geçen bir ödeme yapmıştı. Fakat Levandowski’ye yapılan “ticari sır hırsızlığı” suçlamaları savcı tarafından tekrar ortaya çıkarıldı.

Geçtiğimiz Ağustos ayında savcının açtığı davada hırsızlık, ticari sırların çalınması, hırsızlık ve  Google’dan çalınan ortalama 14 bin döküman ile Otto’nun kurularak Uber’e satılması gibi 33 farklı suçlama bulunuyor. 

Levandowski tarafından yapılan anlaşma, 33 suçlamadan birinin kabul edilmesi ile birlikte diğer 32 suçlamanın düşürülmesi yönünde oldu. Ayrıca Waymo dosyalarından birini kaydedip, Google’dan ayrıldıktan sonra da o dosyaya ulaşım sağladığını kabul etti. 

Waymo sözcüsü tarafından yapılan açıklama “Bay Levandowski’nin suçunu kabul etmesi otonom araç endüstrisinde firmamızın yerinin hak ettiğinin altında olduğunu göstermektedir.” dedi. “Son gelişmeler ve diğer olaylar da hesaba katıldığında, Waymo’nun dünyanın en tecrübeli sürücüsünü ürettiği gerçeği tekrar ortaya konulmuştur.” 

Suçunu kabul ederek anlaşma yapan Levandowski’nin 24 ila 30 ay arasında bir hapis cezası alacağı tahmin ediliyor. Avukatı Miles Ehrlich ise Washington Post’a yaptığı açıklamada “Bay Levandowski yetenekli ve alanında büyük katkılar sağlayabilecek genç bir insan. Bu itirafı ederek hayatını devam ettirebilmesi ve enerjisini önemli yerlerde kullanabilmesi için yeni fırsatlara sahip olacağını umuyoruz.” diyor.

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top