Petrol Rafinerilerinin Güvenliği Boston Dynamics’in Robot Köpeğine Emanet Olacak

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Boston Dynamics’İn tasarladığı Spot isimli robot köpek, geçtiğimiz Eylül ayında satışa çıkmıştı. Robotun en çok ilgi gördüğü sektörlerden birisi ise petrol endüstrisi oldu.

Spot, Norveç Denizi üzerinde bulunan petrol rafinerilerinde güvenlik ve üretimden sorumlu olarak görev alacak. Sahip olduğu 3 boyutlu kamera ve engellerden kaçınma sisteminin yanı sıra, gaz kaçaklarını tespit edebilmesini sağlayan özel sensörleri de, Spot’u önemli bir konuma getiriyor. İnsanların tespit etmesi tehlikeli olabilecek makina faaliyetlerini denetleyecek olan Spot, hayati tehlikeye yol açabilecek sıkıntıları tespit ederek, gerekli kişilere haber verebilecek. 

Norveç merkezli Aker BP firması, güvenlik ve etkinliği maksimum seviyeye çıkarmak için kuracağı dron ve robotlardan oluşan ekipte Spot’un önemli bir yeri olacağını düşünüyor. Yapacağı görevleri içeren bir simülasyon hazırlayan yetkililer, Spot’un bu testlerde oldukça başarılı olduğunu, insanların dahi ulaşamadığı noktalara giderek güvenliği sağlayıp, insan hayatını koruyabileceğini söylüyor. 

Aker BP CEO’su Karl Johnny Hersvik otonom faaliyetler hakkında yaptığı konuşmada “Hayalimiz baştan sona büün faaliyetlerimizi dijital hale getirip üretim hızını ve kalitesini arttırırken, çalışanlarımızın güvenliğini de sağlayabilmek.” sözlerini kullandı. 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top