Rusya Başbakan Yardımcısı Novak: Türkiye üzerinden Avrupa'ya 63 milyar metreküp gaz ihraç edilebilir

Dikkat! bu haber “Gazete Duvar” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

DUVAR – Rusya’nın başkenti Moskova’da Rus Enerji Haftası forumu düzenleniyor. Konuşmacılardan Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Avrupa’ya gaz transferinde Türkiye’nin rolü üzerine konuştu.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Novak, yerini TürkAkım’a bırakan Güney Akım’la ilgili “Güney Akım, yaklaşık 63 milyar metreküp kapasiteyle dört hat olarak planlanmıştı. Bu potansiyel, talep olması koşuluyla Karadeniz ve Türkiye üzerinden Avrupalı tüketicilere gaz ulaştırmak için kullanılabilecek kapasitedir” dedi.

Dün Putin’in, Türkiye’nin enerji merkezi olmasına yönelik teklifine değinen Novak, “TürkAkım’ın kapasitesi 31,5 milyar metreküp. Hatlardan bir tanesi diğer ülkelere ihracata yönelik” ifadesini kullandı.

Novak, Türkiye’de Rus gazı için bir merkez kurulmasının değerlendirilmesi gereken bir konu olduğunu belirterek, “Böyle bir ihtiyaç olursa ve tüm taraflar ilgi gösterirse, bence böyle bir proje değerlendirilebilir.” diye konuştu.

TürkAkım boru hatlarına yönelik sabotaj iddialarına da değinen Novak, “Boru hattının işletilmesi ilgili şirketin sorumluluğunda ve gerekli güvenlik hizmetine sahipler. Boru hattının emniyetli ve mevcut durumda güvenilir bir şekilde işletilmesi için çalışmaları mutlaka güçlendirilmiştir” dedi.

Novak, Rus gazının Türkiye’ye ihracatında fiyat indirimi konusuna ilişkin olarak da piyasadaki mevcut fiyatların yapay bir şekilde meydana geldiğini söyledi.

Avrupalı siyasetçilerin, Avrupa piyasalarında yapay bir doğal gaz arz sorunu yarattığını söyleyen Novak, “Belki de en önemli konu, fiyatların normalleşmesi için Avrupa’daki kaynakların yeterliliğinin nasıl sağlanacağıdır” ifadesini kullandı.

Novak, doğal gazda yüksek fiyatların arzu ettikleri bir durum olmadığını vurgulayarak, “Biz yüksek fiyatlar istemiyoruz çünkü fiyatlar yüksekse alternatif, yenilenebilir enerji kaynakları daha hızlı kullanılmaya başlanabilir” diye konuştu.

Kaynak :
https://www.gazeteduvar.com.tr/rusya-basbakan-yardimcisi-novak-turkiye-uzerinden-avrupaya-63-milyar-metrekup-gaz-ihrac-edilebilir-haber-1584881

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top