Rusya Küresel İnternet Bağlantısını Kesme Denemesini Başarıyla Tamamladı

Geçtiğimiz hafta birkaç gün boyunca yapılan testler ile siber saldırılara karşı önlemler için çalışmalar yapan Rusya, testlerin başarıyla gerçekleştiğini açıkladı. Rusya’nın devlet kurumları, internet servis sağlayıcıları ve internet şirketleri ile birlikte gerçekleştirilen bu testler boyunca küresel ağ bağlantısı kesilerek, ülke içi intranet sistemi denendi.

RuNet adı verilen, küresel DNS sistemi ve harici internet erişimi olmadan çalışan altyapının ne kadar verimli olacağı bu testler sayesinde belirlendi. Dünyanın en büyük intranetini kurmayı başaran Rusya, gerçekleştirilen testlerin içeriği hakkında teknik bilgi vermedi.

Dış ülkelerden gelen siber saldırılar durumunda yapılacakların da dahil olduğu çeşitli internet kesme senaryolarını test ettiklerini belirten hükümet, denemelerin başarılı kabul edildiğini açıkladı. Dijital Kalkınma, Haberleşme ve Kitle İletişim Bakanlığı Başkan Yardımcısı olan Alexei Sokolov tarafından yapılan açıklama “Testler sonucunda hem yetkililerin hem de telekom hizmetleri sağlayıcılarının olası risk ve tehlikelere etkin bir şekilde cevap vermeye hazır olduğunu gördük. Bu tür durumlarda Rusya’nın çalışır durumda bir internet ve iletişim ağı sağlanabilecek.” şeklinde oldu.

Sokolov gerçekleştirilen testlerin sonuçlarının önümüzdeki yıl Başkan Putin’e sunulacağını söyledi. İlk olarak Nisan ayında yapılması planlanan testler, Kremlin’in gerekli kanunu yasallaştırılmasına süre sağlamak için ertelenmişti. 

“İnternet Egemenliği” kanunu olarak isimlendirilen kanun, “ulusal güvenlik” alanında sayılacak tehditler durumunda Rusya Hükümetine herhangi bir açıklama yapmadan küresel interneti kapatma yetkisi sağlıyor. 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bodrum escort
Back To Top