Rusya’da İneklere Sanal Gerçeklik Gözlüğü Desteği

Rusya Federasyonu Tarım ve Gıda Bakanlığı tarafından, resmi internet sitesi üzerinden yayınlanan basın açıklamasına göre, ineklere sanal gerçeklik (VR) gözlükleri takılarak alınan süt miktarında ve kalitesinde artış gerçekleştiği gözlemlenmiş.

Açıklamada sunulan verilere göre, Moskova yakınlarında bir çiftlikte gerçekleşen VR denemeleri, ineklere özel olarak tekrar şekillendirilmiş özel gözlükler ile yapılmış. Bu sayede hem kafalarına tam oturan hem de görme konusunda sıkıntı çekmeyecekleri başlıklar kullanılıyor. Ayrıca içerisinde yayınlanan ve hayvanların keyif alabileceği “eşsiz yaz vadisi simülasyonu” için de özel olarak VR tasarımcıları kiralanmış.

Gözlükler ile yapılan ilk denemeler sonucu “hayvanlardaki anksiyete göstergelerinin azaldığı ve sürünün genelinde duygusal olarak gelişme olduğu” söyleniyor. Bu hayvanların verdiği ürünlerin miktarının ve kalitesinin de arttığı söyleniyor.

Basın açıklamasına göre bu çalışmayı bir üniversite, Milknews.ru isimli çiftçilik endüstrisi üzerine bir haber sitesi gerçekleştiriliyor.  Agrikültür ile teknoloji hakkında haberler sağlayan bir site tarafından gerçekleştirilen denemeler, akıllara bunun bir reklam çalışması olabileceği ihtimalini de getiriyor. 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top