SoftBank, Yapay Zeka Girişimlerini Hedefleyen İkinci Büyük Fonunu Duyurdu

Japonya merkezli halka açık telekomünikasyon şirketi SoftBank, ikinci büyük fonu Vision Fund’u duyurdu. Apple, Microsoft ve Foxconn gibi teknoloji devleri ve yatırımcıların dahil olduğu ikinci Vision Fund, yapay zeka temelli teknolojilere odaklanacak. SoftBank Group’un 38 milyar dolar yatırım gerçekleştirdiği Vision Fund toplamda 108 milyar dolar nakite ulaştı.

İkinci Vision Fund’un yatırımcı partnerlerinde de bir kısıtlamaya gidilmiş durumda. Fonlama, Suudi Arabistan hükümetinden herhangi bir yatırımcıyı bünyesine kabul etmeyecek. İlk Vision Fund’un yatırımcıları arasında yer alan Prens Muhammed bin Salman’ın Kaşıkçı Cinayetinde rol oynayan kişilerden olması, bu kararın alınmasında etkin bir rol oynadığı öngörülüyor.

Ancak SoftBank farklı yatırım ortaklarıyla iletişim halinde olduğunu ve fonlamanın artmasını beklediklerini açıkladı.

Vision Fund ilk kez 2016 Ekim ayında duyurulmuş ve 2017’nin başında yatırım almaya başlamıştı. Yapılan bir araştırmaya göre Vision Fund, unicon olmayı başarmış 377 firmadan 24’üne yatırım yaparak, büyümesine katkı sağlamış.

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bodrum escort
Back To Top