SpaceX Astronomlara Sıkıntı Yaratan Starlink Uyduları İçin Çözüm Arıyor

Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX, uzaydan internet sağlamayı amaçlayan projesi kapsamında şimdiye kadar 120 uydu fırlattı. Projenin tam kapasite çalışması için 30 bin uydu fırlatılması gerektiğini söyleyen yetkililer, şimdiden bazı kesimlerin tepkisini almış durumda.

Starlink uydularıyla en büyük sorun yaşayanlar astronomlar gibi gözüküyor. SpaceX tarafından uzaya gönderilen uydular parlama problemlerini de beraberinde getiriyor. Gökbilimciler bu durumun sıkıntı yarattığını, görüntüye giren uyduların gözlemlerin hatalı olmasına sebep olduğunu söylüyor. Yalnızca güçlü teleskoplarda görülen bir sorun değil, gökyüzünü normal bir teleskop ile izleyen insanlar da aynı parlama problemini yaşıyor. 

SpaceX adına açıklama yapan yönetici Gwynne Shotwell, bu konuda hazırlıksız yakalandıklarını kabul ediyor. Konuyu titizlikle incelediklerini belirten Shotwell “Küçük çocuklar teleskoplarından bakıp uzayı görebilmeli. Astronomi çocukların uzay hakkında heyecanlanmasını sağlayan ilk şeylerden birisi.” diyor. “İnsanlar teleskoplarından baktığında Starlink’i görmeleri hoş bir şey. Ama Satürn’e, Ay’a bakıyor olmalılar… bu gözlemlerinin bölünmesini istemezler.”

Şirketin gönderilecek olan üçüncü parti uydulara özel bir kaplama uygulanacağını söyleyerek, bunun atılan ilk adım olduğu belirtiliyor. Yansımayı azaltan kaplamanın sinyal performansını etkileyip etkilemeyeceğini deneyeceklerini söyleyen Shotwell “Isı performans değerlerinin değişeceği kesin. Deneme-yanılma yöntemi ile elde edeceğimiz sonuçlar, ileride ne tür önlemler alabileceğimizi gösterecek ve bu sorunu çözeceğiz” diyor.

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top