SpaceX Uzaya 60 Yeni Starlink Uydusu Gönderdi

Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX, uzaya gönderilen uydular aracılığı ile dünyaya hızlı internet sağlamayı amaçlıyor. Starlink adı verilen proje için önemli adım daha atıldı. Starlink 3 ismiyle göreve çıkan SpaceX, 60 yeni uydu daha fırlatarak, uzaya 240 uydu göndermiş oldu. 

29 Ocak tarihinde, Türkiye saati ile 17.16’da başlayan operasyon ile, Cape Canaveral Uzay Üssü’nden kalkış yapan Falcon 9 roketi, 60 Starlink uydusunu uzaya fırlattı ve kusursuz bir iniş ile yeryüzüne geri döndü. Falcon 9’un kalkış ve iniş görüntüleri internet üzerinde paylaşıldı.

Starlink projesi oldukça hızlı bir şekilde yol alıyor. Ocak ayı içerisinde 120 yeni uydu fırlatan SpaceX, bu yıl içerisinde 1000 uyduluk bir Starlink filosuna sahip olmayı planlıyor.

SpaceX başkanı Gwynne Shotwell, geçtiğimiz aylaarda Starlink projesinin 2020 yılında ABD’de hizmet vermeye başlayacağını söylemişti. Firmanın bu hizmeti başlatmak için 400 uyduya ihtiyaç duyduğunu söyleyeyen Shotwell, bütün dünyaya hizmet verebilmek için ise 1500 uydudan oluşan bir filo gerektiğini belirtti. 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top