SpaceX’in İlk İnsanlı Fırlatma Görevi Hava Şartları Nedeniyle İptal Oldu

SpaceX şirket tarihinde bir kilometre taşı oluşturacak NASA birlikteliğinde ilk insanlı roket fırlatmasını dün gerçekleştirecekti. Planlara göre Florida’nın Cape Canaveral bölgesinde bulunan Uluslararası Uzay İstasyonundan gerçekleştirilecek fırlatmada NASA’dan deneyimli astronotlar Doug Hurley ve Bob Behnken görev alacaktı.

Ancak Falcon 9’un kalkışına 17 dakika kala fırtına ve kasırga uyarılarının artması nedeniyle fırlatma 30 Mayıs tarihine ertelendi. Dragon adı verilen tayfa veya rokette herhangi bir problem olmadığı ancak güvenlik riski teşkil etmemesi için hava şartlarının daha uygun olduğu ileri bir tarihe ertelendiği açıklandı.

Fırlatmanın gerçekleşmesinden önce de yapılan haberlerde en büyük problemin hava şartları olabileceğine değiniliyordu. Öte yandan eçtiğimiz Ocak ayında SpaceX ekibi uzay mekiğindeki kaçış sistemini test etmiş ve başarılı bir sonuç elde etmişti.

Şayet fırlatma gerçekleştirilebilse bu 2011 yılından bu yana Amerika’da gerçekleştirilmiş ilk insanlı roket fırlatma girişimi olacaktı. NASA roket fırlatma konusunda kamu-özel sektör ortaklıkları gerçekleştirmek amacıyla 2010 yılında “Ticari Ekip” programını başlatmış, SpaceX ve Boeing ile insanlı uçuşlar için uzay mekiği tasarımla ve geliştirme konusunda ortaklığa gitmişti. Şayet her şey yolunda giderse SpaceX bu programdan yararlanarak mürettebatlı bir fırlatma girişimi yapan ilk şirket olacak.

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top