Tesla Araçları Konuşmaya Başlayacak

Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla, elektrikli otomobil denince aklımıza gelen ilk isimlerden birisi. Her geçen gün yeni özellikler eklenerek kullanıcılarını sevindiren Tesla, bu defa ilginç bir özellik ile geliyor.

Yayınlanan yeni güncelleme ile birlikte Tesla otomobiller konuşma özelliğine sahip olacak. Güncelleme sonrası Tesla otomobiller hem araç içindeki yolcular ile hem de dışarıda bulunan yayalar ile konuşabilecek.

Tesla’nın yapay zeka destekli otomobillerinde öncelikli amaç, aracın otonom sürüş tecrübesini geliştirmek olsa da, farklı alanlarda da kullanılması planlanıyor gibi gözüküyor. Tesla CEO’su Elon Musk kısa bir süre önce aracın sesli komutlara düzgün tepki verme konusunda geliştirildiğini ve aracın geri cevap vermeye bile başlayabileceğini söylemişti. “Eğer isterseniz insanlarla konuşmaya bile başlayabilecek. Gerçekten.” 

Elon Musk, bu sözlerinin üzerinden çok bir zaman geçmeden, aracın konuştuğu bir videoyu Twitter üzerinden paylaştı. 

Videoda Tesla Model 3 aracın “Öyle dikilip izleme, atla!” dediği ve ardından daha zor anlaşılan bir şeyler söylediği duyuluyor. 

Geçtiğimiz yıl elektrikli araçların, yavaş hızda giderken, yapay motor sesi çıkarmasını zorunlu kılan bir yasa, hem Avrupa hem de ABD’de yürürlüğe girmişti. Tesla otomobiller de buna uygun olarak Model 3 araçların alt kısmına bir hoparlör eklemiş ve buradan motor sesi gelmesini sağlamıştı. Görünüşe göre Musk bu hoparlörün yalnızca motor sesi için kullanılmasını istemiyor. 

Tesla aracınızı bir nevi Kara Şimşek dizisindeki KITT’e çevirecek olan özellik, ileri bir tarihte güncelleme ile kullanılabilir hale gelecek. Sentry modu ile birlikte de çalışacağı söylenen özelliği kullanmak ise tamamen opsiyonel.

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top