Tesla İlk Elektrikli Kamyon Semi’nin Üretim Tarihini Belirledi

Tesla tarafından 2017 yılında düzenlenen etkinlikte tanıtılan elektrikli kamyon Semi için üretim tarihi belli oldu. Dorsesi olmadan 100 kilometreye 5 saniyede çıkabilen kamyon, 2020 yılının ikinci yarısında sınırlı üretime başlıyor.

Geçtiğimiz günlerde ABD’li şirket tarafından, 5000 dolar ödeyerek Tesla Semi ön siparişi yapan müşterilere gönderilen e-postanın sızması ile birlikte, yüzde 100 elektrikli kamyonun sınırlı üretiminin 2020 yılının ikinci yarısında başlayacağı ortaya çıktı. 

İlk duyurulduğunda üretimine 2019 yılının sonlarında başlanacağı söylenen Semi, bilinmeyen sebeplerden ertelenmişti. Bu ertelemenin sebepleri açıklanmasa da, aracın özelliklerinin geliştirilmesi üzerinde çalışılması yüzünden olduğu tahmin ediliyor. Özellikle aracın tam kapasite şarj ile katedebileceği mesafenin artırılması üzerinde çalışıldığı tahmin ediliyor. 

Tesla Semi iki farklı versiyona sahip olacak ve bunlardan ilki 480 kilometre diğeri de 800 kilometre yol alma kapasitesine sahip olacak. Model 3’e güç veren motorlardan yola çıkarak üretilen dörtlü motor ünitesine sahip olacak olan Semi, 40 dakikalık şarj ile 650 kilometre yol alabilecek. 

UPS, Walmart, Persi ve DHL gibi birçok ünlü markanın şimdiden satın almak için sıraya girdiği Tesla Semi’nin sınırlı üretiminin ne kadar olacağı ve satın alanlara ne zaman ulaştırılacağı konusunda ise kesin bir bilgi yok. 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bodrum escort
Back To Top