Testleri Yapılan Wi-Fi 6 ile İnternet Işık Hızına Ulaşacak

AT&T, Qualcomm, Intel, Ericsson, LG ve China Mobile gibi büyük firmaların üyelerini bir araya getiren Wireless Broadband Alliance (WBA) yeni nesil Wi-Fi teknolojisi Wi-Fi 6’nın İllk denemelerini başarıyla tamamladı. Wi-Fi 6 sayesinde bağlantı hızı 700 Mbps hıza, yalnızca 6 milisaniye gecikme ile çıkabiliyor. 

Saniyede 10 GB hıza kadar destek veren Wi-Fi 6, yoğun bölgelerde performans artışı da sağlıyor. WBA tarafından yapılan açıklamaya göre, endüstriyel alanda kullanımın sonuçları oldukça başarılı olmuş.

Testlerin yapıldığı bölge olan Mettis Aerospace içerisinde Boeing, Airbus ve Rolls Royce gibi şirketleri barındırıyor. Özellikle bu fabrikalardan gelen gürültü ve parazitin bağlantıyı zora sokacağı, kritik görevlerin gerçekleştiği bir alan test için tercih edilmiş.

27 dönümlük bir alana kurulan Wi-Fi 6 ağı, büyük ölçekli dosya transferleri, IoT sensörlerleri ve karma gerçeklik uygulamaları kullanılarak performans değerlendirmesinden geçti. Zor şartlar altında yüksek miktarda işlem gerçekleştirilmesine rağmen, Wi-Fi 6 700 Mbps hıza, yalnızca 6 milisaniye gecikme ile, ulaşmayı başardı.

Denemeler endüstriyel alanda yapılsa da, Wi-Fi 6’nın son tüketici tarafından da kullanılabilmesi için çalışmalar yapılıyor. “Wi-Fi 6 güvenilir, yüksek hızlı bir bağlantıyı bu tür zorlu fabrika ortamlarında bile sağlayabiliyorsa, o zaman neredeyse her yere bu hizmeti verebileceğini söyleyebiliriz.”

Birçok telekomünikasyon operatörü ve ekipman üreticisi de Wi-Fi 6’nın 5G’ye tamamlayıcı bir teknoloji olacağına ve birleşmiş ağ servislerinin oluşturulmasında yardımcı olacağına inanıyor.

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top