Uber, 400 Çalışanını İşten Çıkarıyor

Uber yaptığı duyuru ile pazarlama departmanından 400 kişinin işine son vereceğini ilan etti. Araç çağırma şirketi Mayıs ayında gerçekleştirdiği ilk halka arzın ardından şirket maliyetlerini düşürerek operasyonlarını bir düzene sokmayı amaçlıyor.

Yapılan açıklamaya göre işten çıkarma dünya genelinde birden fazla Uber ofisinde yaşanacak. Küresel olarak 25.000 çalışana sahip olan firmanın 1.400 çalışanı doğrudan pazarlama bölümüne bağlıydı.

Yaklaşık 2 ay önce hisseleri halka arz edilen Uber, o günden bu yana gerçekten karlı bir yatırım olup olmadığı yönünde pek çok soru işaretinin oluşmasına sebep olmuştu. Araç çağırma işi sürücü işe alma ve seyahatler için para desteği gerektirdiği için oldukça maliyetli bir iş olarak tanımlanıyor. Bu şüphelerle gerçekleşen halka arzın ilk gününde şirketin hisse değerinde %7,6’lık bir düşüş yaşanmıştı.

Halka arzdan bu yana Uber’in CEO’su Dara Khosrowshasi şirket işleyişinde değişiklikler yapmak için kolları sıvamış ve Uber’in tepe yöneticilerinden 2 isimle yollarını ayırmıştı.

Uber’in bir sonraki sınavı ise 2. çeyrek raporunun yayınlanacağı 8 Ağustos tarihinde gerçekleşecek. İlk çeyrekte tarihinin en yavaş büyümesini not düşen firma 1 milyar dolarlık kayıp olduğunu duyurmuştu.

Kaynak: NYTimes

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top