Uber Kurcularından Travis Kalanick Yönetim Kurulundan Ayrılıyor

Uber’in kurucularından birisi olan ve bir dönem CEO olarak görev alan Travis Kalanick, şirketin yönetim kurulundan da ayrılıyor. Uber’in yaptığı duyuruya göre Kalanick 31 Aralık tarihinde yönetim kurulundan ayrılacak. Kalanick’in yeni işine ve hedeflerine odaklanacağı söyleniyor.

Kalanick 2010 yılından 2017 yılına kadar Uber’in CEO’su olarak görev almıştı.2017 yılında yatırımcıların yazdığı ortak bir mektup ile yönetimde değişiklik yapılmasını talep etmesinin ardından yerine şu anki CEO Dara Khosrowshahi getirildi. 

Kalanick’i şirketten ayrılacağının sinyalleri, geçtiğimiz Kasım ayında, hisseler üzerindeki tedbirlerin kalkması ile birlikte, 2.1 milyar dolardan fazla hissesini satması ile birlikte verilmeye başlanmıştı. Financial Times’ın haberine göre, Kalanick elindeki bütün Uber hisselerini satmış durumda. 

Kalanick’in CEO olduğu zamanlarda Uber birçok farklı problem yaşamıştı. “Project Greyball” adı verilen bir proje ile yasaklı ya da izinsiz olduğu ülkelerdeki yetkilileri kandırarak hizmet verme, kadın çalışanlara karşı gerçekleştirilen taciz iddiaları gibi olaylar gerçekleşmişti. Hatta Kalanick’in CEO olduğu dönemde bindiği bir Uber aracında, sürücü ile kavga ettiği video da yayınlanmıştı. En sonunda yatırımcılar bir araya gelerek yönetim değişikliği talep etmiş ve Kalanick 2017 yılında istifa etmek durumunda kalmıştı.

Travis Kalanick’in “Uber’den daha büyük olacak” dediği yeni startup CloudKitchens’a yoğunlaşması bekleniyor. 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top