Uber Otonom Araç Testleri İçin 600 Dönümlük Arazi Satın Aldı

Araçların sürücüsüz olarak, otonom kullanımı konusunda birçok çalışma gerçekleştirilirse de, hala daha güvenli bir şekilde trafiğe çıkabilecek duruma gelemediler. Uber’in gerçekleştirdiği otonom araç testlerinin bir kısmı ölümcül kazalara bile sebep oldu. Şirket otonom araçlarını test etmek için yeni bir test pisti inşa etmeye karar verdi.

Pittsburgh’un yerel haber kaynaklarına göre Uber, Findlay kasabasındaki 600 dönümlük araziyi satın aldı. Satın alınan arazinin değerinin 9.5 milyon dolar olduğu ve şirketin burada test pistleri ile testleri gözlemleyecek bir alan inşa edeceği söyleniyor. Birden fazla test pistinin kurulacağı alanda 200 kişilik bir ekip görev alacak. Otonom araç sektöründe Tesla, Ford ve Alphabet’in sahibi olduğu Waymo gibi firmalar ile mücadele eden Uber, bu pistlerde gerçekleştireceği testler ile rakiplerinin önüne geçmeyi planlıyor gibi gözüküyor.

Uber sözcüsü Sarah Abboud konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Bu araziyi test parkurları oluşturmak amacıyla aldığımızı doğrulayabilirim. Parkurun ne zaman işler hale geleceği ve atacağımız diğer adımlar konusunda fazla ayrıntılı bir bilgi vermem mümkün değil. Yakında paylaşacak çok daha fazla bilgimiz olacak.” sözlerini kullandı. 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top