Vine Uygulamasının Yaratıcılarından Gelen Byte App Store’da Zirveye Oturdu

Ülkemizde de birçok kişi tarafından kullanılan Vine, 2016 yılında kapatılana kadar milyonlarca kullanıcıyı kendine çekmeyi başarmıştı. Platformun kapanması ile birlikte farklı mecralara giden kullanıcılar, 2017 yılından beri hakkında ipuçları verilen Byte’ı beklemeye başladılar. 

Geçtiğimiz Cuma günü Android ve iOS için yayınlanan Byte, Vine’ın yerini alacak olan yeni uygulama olarak kabul ediliyor. Çin’de geliştirilen TikTok uygulamasının en büyük rakiplerinden biri olması beklenen Byte, yayınlandığı günden beri ABD App Store’da en çok indirilen uygulama olarak listelere girdi. Türkiye mağazalarında ise henüz yayınlanmadı.

Uygulama yalnızca Amerika’da değil, Kanada mağazasında da birinci sırada. Avustralya, Yeni Zelanda, Norveç ve İngiltere’de ise en popüler 10 uygulamadan birisi. TikTok’a rakip olarak yayınlanan uygulamanın en büyük avantajı ise, Çinli uygulama TikTok’un casusluk suçlamalarının hedefi olması. Birçok devlet kurumu ve askeri kuvvetler tarafından yasaklanmış olan TikTok’a rakip olarak gelen Byte, Vine’ın kurucularından olan Dom Hofmann’ın kurduğu ekip ile kullanıcılarına tanıdık bir güven hissiyatı veriyor.

Dom Hofmann projeye başlarken, herkesin bildiği Vine’ı yeni bir isimle getirmeyi amaçladığını söylüyor. “Biraz tanıdık, biraz da yeni” bir tecrübe olarak tanımlanan uygulama, belli kategorilerde 6 saniyelik videolar çekip, takipçiler ile paylaşmayı sağlıyor. Vine ile aynı görevi yapan uygulamanın tasarımı ise tamamen yenilenmiş.

Vine’ın ruhani devamı olarak isimlendirebileceğimiz Byte, henüz Türkiye’de indirilebilir durumda değil ve ne zaman geleceği de açıklanmadı. Fakat hızlı yükselişi göz önüne alınırsa, çok geçmeden ülkemizde de yayınlanacağını tahmin edebiliriz. 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top