Warner Bros. Filmlerini Yayınlama Konusunda Yapay Zeka Desteği Alacak

Yapay zeka film yapım sürecinde önemli bir rol almak üzere. Warner Bros. ile Cinelytic arasında yapılan anlaşma ile birlikte, firmanın geçtiğimiz yıl yayınladığı yapay zeka, hangi filmlerin ne zaman yayınlanabileceği konusunda Warner Bros’a rapor verecek. 

Geçtiğimiz yıl Joaquin Phoenix’in başrolünde oynadığı Joker ile 1 milyar dolar gibi başarılı bir rakam elde etmiş olsa da, Shaft, The Kitchen ve Godzilla: King of Monsters gibi başarısız işlere de imza atan Warner Bros. daha fazla hata yapmak istemiyor gibi. 

Los Angeles’da kurulan yapay zeka destekli proje yönetim sistemi Cinelytic, insanların çok uzun sürelerde gerçekleştirdikleri işleri, dakikalar içinde tamamlayabileceğini söylüyor. Firmanın kurucusu Tobias Queisser “Filmin getireceği masraflar ve bir yıldızın değerini insanlar belirlemeye kalkarsa, bu iş günler sürebiliyor. Yapay zeka ise bu hesaplamaları saniyeler içinde yapabilir.” diyor. 

Cinelytic’in yapay zekası eldeki verileri değerlendirerek, olası bir yapımın ne kadara mal edilebileceğini ve piyasaya çıktıktan sonra nasıl bir başarı göstereceğini söyleyebiliyor. Yapay zeka başarısı garanti bir film vaad etmiyor ama pazarlama ve dağıtım gibi konularda önemli bilgiler verebiliyor. Filmin hangi dönemde yayına girerse daha başarılı olacağı gibi öngörüleri gerçekleştirebiliyor.

4 yıl önce kurulmuş olan Cinelytic, son üç yıldır platformun beta testini gerçekleştiriyordu. 2018 yılında T&B Media Global ile birlikte 2.25 milyon dolar değere ulaşmayı başaran firma, Ingenious Media (Wind River), Productivity Media (The Little Hours) ve STX (Playmobil ve UglyDolls) ile anlaşmalar imzalamıştı. 

Yine de bütün kararları yapay zekanın verdiği günler henüz gelmedi. Queisser konu ile ilgili olarak “Yapay zeka korkutucu geliyor olabilir. Yine de şu anki yapay zekalar yaratıcı kararlar veremez.” diyor. “Onların asıl iyi olduğu konular numaraları inceleyip büyük veriyi analiz ederek, insanların göremediği şeyleri tespit etmek. Ama yaratıcı kararlar vermek için tecrübeye ve içgüdüye sahip olmak gerekiyor.” 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top