Web Trafiği Mobil Cihazlar İle Birlikte Artıyor

Web analiz işiyle uğraşan SimiliarWeb isimli firmanın yayınladığı raporlara göre, mobil cihazların artışı, web sitelerine giden trafiği de ciddi anlamda etkilemiş gözüküyor.

Yeni yayınlanan bir rapora göre, 2019 yılında dünyanın en iyi 100 sitesine yapılan toplam ziyaretçi trafiği 223 milyarı gördü. 2017 yılına göre yüzde 11.8’lik bir artışa denk gelen rakamlar, 2018 yılı ile oranlandığında ise yüzde 8 artmış durumda. 

Web trafiğinin artışında en büyük etkiyi mobil cihazların yaygınlaşması sağlasa da, SimiliarWeb’e göre bu büyüme oranı şaşırtıcı bir seviyede. 2017 yılından beri mobil trafik yüzde 30.6 artış gösterirken, aynı dönemde masaüstü trafik yüzde 3.3 azalmış durumda. 

Mobil kullanıcıların masaüstü kullanıcılara göre daha farklı davranışlar sergilemesi, sayfalarda geçirdikleri vaktin daha kısa olması da ölçüm sistemlerini etkileyen şeylerden birisi. Bu da 2017 yılından 2019 yılına kadar, bir kullanıcının web sayfasında geçirdiği süreyi 49 saniye daha aşağı çekiyor. Kullanıcıların bir web sayfasında geçirdiği ortalama süre 12 dakika olarak belirtilmiş. 

Mobil kullanıcılarının ziyaret ettiği site kategorileri de raporun dikkat çekenlerinden. Mobilden bağlanan kullanıcıların yetişkin sitelerine, kumar sitelerine, yiyecek içecek, sağlık ve hayat tarzı içerikli sitelere bağlanma oranı, masaüstü kullanıcılarının çok üstünde bir orana sahip. Diğer kategoriler de geçen yıllar ile birlikte mobil tarafından daha fazla ziyaret almaya başlamış durumda.

Trafiğin artması bütün kategorilerin artış yaşadığı anlamına gelmiyor. Raporlara göre haber siteleri okuyucu kaybediyor. Basın alanında ilk 100 site 2018 yılından 2019 yılına yüzde 5.3 oranında bir düşüş yaşamış ve yaklaşık 4 milyar ziyaretçi kaybetmiş durumda. 

Raporun tamamını SimilarWeb’in resmi sitesinden incelemek mümkün. 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top