WhatsApp Reklam Almaya Başlıyor

Neredeyse akıllı telefonu olan herkesin kullandığı mesajlaşma uygulaması WhatsApp, 2020 yılında reklam almaya başlayacak. 2012 yılındaki kurulan ve 2014 yılında Facebook tarafından satın alınan WhatsApp, kurulduğu yıllarda verdiği “Gelir amaçlı kullanılmayacak” sözünü de böylece bozmuş oldu.

Facebook bünyesine geçtikten sonra çalışma prensibi çok değişmeden devam eden uygulama, ilk büyük değişikliği de böylece almış oluyor. 2020 yılından itibaren WhatsApp’ın Durum sekmesinde, tıpkı Instagram’ın Hikayeler kısmında olduğu gibi reklamlar gösterilecek. 

Bir uygulamanın hedefe uygun reklam göstermesi için, o kullanıcı hakkındaki verilere de ihtiyacı var. Bu da “kullanıcı verilerini toplamama” sözünün de çiğneneceği düşüncesini akla getiriyor. 

Çıktığı günden beri verdiği sözlerin arkasında duran bir platformun, aynı anda iki sözünü birden bozacak bir açıklama yapması, birçok çevreyi de rahatsız etmiş gözüküyor. Daha önce Facebook Pazarlama Zirvesi 2019’da (FMC) öne sürülen bu özellik, kullanıcılar tarafından öfkeli tepki mesajları ile karşılaştı. Bu kullanıcılar, özelliğin gelmesi durumunda platformu terk edeceklerini söylüyorlar.

Ortalama 1.5 milyar kullanıcıya sahip olan platformun, 2012 yılından beri uyguladığı politikaları aniden çöpe atması hatırı sayılır miktarda kullanıcının farklı uygulamalara yönelmesine sebep olabilir. Belki de WhatsApp’ın liderliğini etkilemeyecektir ama pazarda farklı isimlerin de etkili olmasını sağlayabilir. 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top