Wikipedia Engeli Resmi Olarak Kalkıyor

Yıllardır erişim engeli sebebiyle ülkemizden doğrudan erişimin mümkün olmadığı Wikipedia, sonunda herkes için erişilebilir hale geliyor. 

Wikipedia’nın kurucusu olan Wikimedia Vakfı yıllardır Türkiye içinde birçok farklı yere başvurmuş ve platformun engelinin kalkması gerektiğini söylemişti. Herhangi bir cevap alamayan vakıf yetkilileri Anayasa Mahkemesi’ne bireysel olarak başvuruda bulunup, platformun açılmasını istedi. Anayasa Mahkemesi tarafından gerçekleştirilen inceleme sonucu kapatılmasının doğru olmadığına karar verilen Wikipedia’nın tekrar açılması için bir süredir bekliyorduk.

Wikipedia’nın açılması için kesin bir tarih sorulduğunda, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül konuya ilişkin olarak Anayasa Mahkemesi tarafından yayınlanacak gerekçeli kararın beklenmesi gerektiğini söylemişti. Gerekçeli karar resmi gazetenin bugünkü sayısında yayımlandı.

Anayasa Mahkemesi tarafından yayınlanan gerekçeli karara göre, Wikipedia’da yer alan ve engellenme sebebi olan içeriklerin neden “milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması” kapsamına alınma sebeplerinin anlaşılamadığı söyleniyor. Çeşitli kavramların geniş yorumlanması sebebiyle böyle bir durum yaşandığı belirtiliyor. Anayasa Mahkemesi tarafından yayınlanan karar göre bu erişim engeli hem bilgi yayma hem de Türk vatandaşlarının bilgiye erişme hakkına sınır koyuyor. 

Wikipedia ile ilgili gerekçeli kararın yayınlanmasının ardından, platformun gün içerisinde açılması bekleniyor. Anayasa Mahkemesi gerekçeli kararın hem Adalet Bakanlığı hem de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na iletilmesine karar verdi. Karar BTK’ya iletildiğinde Wikipedia’nın tekrar açılacak. 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top