Xiaomi Olası Bir ABD Yaptırımına Karşı Önlemler Alıyor

Amerika Birleşik Devletleri’nin Çin’e ve özellikle Huawei’ye karşı uyguladığı yaptırımlar, diğer Çin merkezli firmaların da hazırlık yapması için bir işaret oldu. Xiaomi ürün müdürü Abi Go, kendisiyle gerçekleşen bir röpotajda, olası bir ambargo durumu karşısında atacakları adımlardan bahsediyor.

Xiaomi Ürün Müdürü Abi Go

Firma şimdiden Amerikan teknolojisine bağlı olmayan bir akıllı telefon çalışmasına başlamış durumda. “Bu konudaki çalışmalarımız sürse de, ABD ile aramızda herhangi bir anlaşmazlık yok. Qualcomm ve Google gibi şirketler ile işbirliğimiz devam ediyor.” 

Xiaomi şu anda Qualcomm’un yongalarını kullanıyor ve kendi işlemcisini üretme fırsatı henüz yok. IoT ürünleri de Google Asistan ve Alexa’ya bağlı bir şekilde çalışıyor. Go’ya göre Amerikan şirketlerine bağlılığın en aza indirilmesi için çalışılıyor. 

Xiaomi işlemci üretimi için Asya şirketleri ile görüşmeye başlamış. Olası bir ambargo karşısında Qualcomm işlemci üretimi yapamayacağından, Asya merkezli bir şirket ile anlaşarak, akıllı cihazları için işlemci üretimine başlayabilir. 

Abi Go konu hakkındaki açıklamasında “Olası bir ABD yasağı durumunda ne yapacağımızı değerlendiriyoruz. Amerikalı şirketler ile çalışmalarımızın devamı konusunda herhangi bir sorun olmasa da, olası durumlarda devreye sokacağımız bir B planımız var. Çin’de bulunan bir çok üreticiye yatırım yapıyoruz. Bugüne kadar ürünlerimizde en iyi bileşenleri seçtik. Gelecekte de farklı bir yaklaşım sergilemeyi planlamıyoruz.”

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bodrum escort
Back To Top