Yapay Deri Basabilen Cihaz Geliştirildi

Bilim insanları tarafından, yanık sonucu oluşan yaraların tedavisinde deri nakline alternatif olarak geliştirilen ve ilk olarak 2018 yılında tanıtılan yapay deri makinasının son testleri başarıyla tamamladı. 

Kanada’da geliştirilen yapay deri basmaya yarayan cihaz, bir koli bandı makinasına benzer kullanıma sahip, yara üzerine yapay doku bandı yerleştirilen bir mikro aygıt olarak tanımlanmıştı. Bilim insanları tarafından denemeleri sürdürülen cihaz oldukça umut verici sonuçlar sunuyor. 

Normal şartlarda yanık tedavisinde kullanılan çeşitli seçenekler olsa da, deri nakli en çok tercih edileni oluyor. Fakat hasarlı dokunun yerine vücudun sağlıklı kısımlarından alınan derinin nakledilmesi işlemi, her hastaya uygulanamıyor. 

Özellikle büyük yanıklarda, vücudun tahrip olan kısımlarını tedavi edecek kadar sağlıklı deri bulunamayabileceğini belirten uzmanlar, bu cihazın deriyi doğrudan yanığa yerleştirdiğini ve bioink katmanları doğrudan yayarak nakil ihtiyacını ortadan kaldırdığını belirtiyorlar. Bioink içerisinde hem iyileştirici proteinler hem de bağışıklık sistemine yardımcı olup, yeni hücrelerin oluşmasını sağlayan mezenkimal kök hücreler bulunuyor. 

Bu cihaz sayesinde deri nakline ihtiyaç kalmıyor.

Cihazın hayvanlar üzerinde yapılan yanık testleri başarılı bir şekilde tamamlandı. Ekibin araştırmacılarından biri olan Marc Jeschke, düzenlenen basın açıklamasında cihazın deri tabakalarını başarılı bir şekilde uygulayarak, mezenkimal kök hücre ile yaraların son derece başarılı bir şekilde iyileştiğini söyledi. 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bodrum escort
Back To Top