Yapay Zeka Corona Virüsünü Erkenden Teşhiş Etmiş

Çin’de ortaya çıkan Corona virüsü, gündemin en önemli konularından birisi. Wuhan’da başlayan hastalığın Çin genelinde yayıldı söyleniyor ve dünyanın geri kalanında da virüsün izlerine rastlandığı belirtiliyor. 

Kanada merkezli yapay zeka hastalık araştırma girişimi BlueDot, 31 Aralık tarihinde müşterilerine gönderdiği bilgilendirmede, Wuhan eyaletinde gerçekleşen hastalık vakasının salgına dönüşebileceği uyarısını yapmış.

BlueDot aslında haber kanalları, bloglar, forumlar, ve hastalıklar ile ilgili 65 farklı dilde bilgi ağlarını inceleyerek veri tabanı oluşturan bir girişim. Makine öğrenme sistemi bu veritabanını analiz ederek riskli bölgeleri tespit ediyor. Makina tarafından hazırlanan raporlar ,salgın hastalıkları konusunda eğitimli uzmanlar tarafından incelenerek, bir rapor hazırlanıyor ve müşterilere gönderiliyor. 

BlueDot uçak bileti satış verileri öncelikli olmak üzere, birçok veriden yola çıkarak Wuhan bölgesinde başlayan Corona’nın, Bangkok, Seul, Taipei, Tokyo gibi şehirlerdeki yayılma aşamalarını doğru olarak tahmin ettiklerini belirtiyor. 

BlueDot’ın kurucusu ve CEO’su olan Kamran Khan, yapay zeka destekli sistemin kurulması konusunda “Devletlerin hızlı bir şekilde bilgi sağlamak konusunda güvenilir olmadığını biliyoruz.” diyor. “Biz olası salgınların haberlerini, forumlar ve bloglarda dönen konuşmaları takip edip, sıra dışı bir olay olduğunda tespit edebiliyoruz.” 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top