Yeni Coronavirüs Testi Virüsü 15 Dakikada Tespit Ediyor

AlphaBiolabs isimli laboratuvar, Liverpool Echo’ya yaptığı açıklamada yeni bir test kiti geliştirdiklerini ve bu kitin işleri oldukça kolay bir hale getirdiğini açıkladı. Testin sağlık uzmanlarının yanı sıra, normal kişiler tarafından da uygulanabileceğini ve kendilerinin enfekte olup olmadığını kontrol edebileceklerini söyledi.

Warrington’da faaliyet gösteren firma, yeni yöntemin oldukça basit ve şu an kullanılan işleme göre çok daha rahat olduğunu belirtiyor. AlphaBiolabs temsilcisine göre öncelikli hedef, çalışanlarını takip etmek isteyen firmalar olarak belirlenmiş.

Firmanın geliştirdiği testin maliyeti ortalama 125 Pound olarak belirlenmiş. Parmaktan kan örneği alan cihaz, bunu takip sistemine aktarıyor. Firma testlerin 15 dakikada sonuçlandığını iddia ediyor. Test sonucunda kişinin virüsü kapıp kapmadığı ve eğer sonuç pozitif ise ne kadar süre önce gerçekleştiğini öğrenmek mümkün oluyor. 

AlphaBiolabs’ın yöneticisi David Thomas “Bu hızlı çözüm veren test ile Covid-19 virüsünü pahalı medikal cihazlara ihtiyaç duymadan tespit etmek mümkün.” diyor. “Son yapılan gözlemlere göre hastaların büyük bir kısmı klinik semptomları göstermiyor. Bu durumda yayılma oranı tahmin edilemediğinden, salgın durumunun ne kadar süreceği ya da ne tip etkiler bırakacağı konusunda tahminlerde bulunmayı imkansız kılarak, işyerlerini de problemler ile baş başa bırakıyor.”

“İnsan kaynaklarında çalışanlar hem çalışanlarının fiziksel ve psikolojik endişelerini gidermek hem de işlerin bu problemli ortamda devam etmesini sağlamak için uğraşıyorlar. Tam olarak bu yüzden hızlı tespitler çok önemli. Bir çalışanın izole edilmesi ya da karantinaya alınması kararını hızlı bir şekilde verebilmek gerekiyor.”

Birçok firma çalışanlarının evden çalışma yönünde önlem alsa da, bu durum her sektör için mümkün değil. “Depolama, lojistik ve servis hizmeti sağlayan sektörler evden çalışamıyor. Test hizmetleri sağlayan bir firma olarak birçok müşterimizden bu soruna bir çözüm bulma talebi aldık. Sonuçta devletin ve medyanın verdiği tavsiyeler oldukça karışık bir durumda.”

“Gelen talepler doğrultusunda Avrupa’da üretilmiş ve sağlık hizmetlerinde rahatlıkla kullanılabilecek bir ürün ortaya çıkardığımız için oldukça memnunuz. Elimizdeki sınırlı sayıda kite rağmen, geniş çaplı sonuçlar sunabilecek ilk Birleşik Krallık laboratuvarı olduğumuz için de gurur duyuyoruz. 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top