Yeni Nesil Playstation 5’in Fiyatı 450 Doları Geçebilir

Konsol dünyasının en büyük isimlerinden biri olan Sony Playstation’ın yeni nesil konsolu heyecanla bekleniyor. Şimdiye kadar konsol ile ilgili çok az ayrıntı paylaşan Sony, henüz tasarım ve fiyat ile ilgili herhangi bir bilgi sızdırmış durumda değil. Fakat araştırmalar doğruysa, Playstation 5’in fiyatı beklenenin çok üstünde olabilir.

Bloomberg tarafından yapılan bir çalışma, Playstation 5’in onaylanmış özelliklerini analiz ederek, cihazın maliyetinin ne kadar olacağını rapor ediyor. Son zamanlarda yaşanan parça tedarik sıkıntıları da göz önüne alındığında, ürünün maliyetinin arttığına dikkat çeken rapor, Playstation 5’in birim başına üretim maliyetinin 450 dolar olduğunu gösteriyor.

Analizlere göre maliyet fiyatının 450 dolar (yaklaşık 2700 Türk Lirası) olmasının en büyük sebebi, makina içerisinde kullanılan DRAM ve yüksek hızlı NAND bellekler olarak gösterilmiş. 

Playstation 4 piyasaya sürüldüğü dönemde bir cihazın maliyeti 381 dolara geliyordu. Sony konsolun resmi satış fiyatını 399 dolar olarak belirlemiş ve cihaz başına 18 dolar kar elde etmişti. Playstation 5 için de benzer oranda bir kar elde etmek isterse, cihazın en ucuz satış fiyatının 470 dolar olacağı tahmin ediliyor. 

Sony cihazın fiyatını açıklamak için, en büyük rakipleri olan Microsoft’un yeni nesil Xbox Series X hakkında daha fazla bilgi vermesini beklediklerini söylemişti. Geçtiğimiz yıllarda Xbox One X’in 499 dolara satıldığı düşünüldüğünde, Xbox Series X’in de benzer bir fiyatlandırma ile piyasaya çıkması bekleniyor. 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top