YouTube Activision İle İşbirliği Yaparak Twitch’e Meydan Okuyor

Özellikle son yıllarda oldukça gelişim gösteren yayın platformları, yavaş yavaş kendini kabul ettirmeye başlamış olan espor alanında büyük atılımlar yapmaya başladı. Yayın platformları arasında en popüler isim olan Twitch ile rekabet etmek isteyen YouTube, popüler espor mücadelelerinin yayın hakları için Activision ile anlaştı. 

Overwatch Leauge 3. sezonu yalnızca YouTube üzerinden yayınlnacak

Uzun bir süre rakipsiz bir şekilde yayın platformlarının lideri olan Twitch, geçtiğimiz yıldan beri birçok ünlü yayıncısının platform değiştirmesi ile kan kaybetmeye başlamıştı. Bu defa gerçekleşen transfer ise espor maçları denince akla ilk gelen platform olma özelliğini de kaybedebileceğini akla getiriyor. Activision Blizzard ile Google arasında yapılan anlaşma sonucunda, Overwatch, Call of Duty, Hearthstone gibi firmaya ait oyunların resmi espor karşılaşmaları yalnızca YouTube üzerinden yayınlanacak. 

Yapılan anlaşmadan iki tarafın da karlı çıkması bekleniyor. Activision Blizzard, yakın zamanda başlayacak olan Call of Duty League ve üçüncü sezonuna girecek olan Overwatch League maçlarını yalnızca Youtube üzerinden yayınlayacak ve daha fazla izleyiciye ulaşma şansı yakalayabilir. 

YouTube tarafı ise bu anlaşma ile Twitch’e karşı sağlam bir koz ele geçirmiş durumda. Twitch geçtiğimiz yıl birkaç farklı yayın platformuna geçen yayıncılara rağmen, hala en güçlü platform konumunda. Espor karşılaşmalarını izlemek isteyenlerin gidebileceği tek platform olma özelliğini de, bu anlaşma ile kaybetmiş oluyor diyebiliriz. Overwatch ya da Call of Duty gibi Activision oyunlarının karşılaşmalarını izlemek isteyen izleyiciler bundan böyle YouTube platformuna geçmek zorunda. 

Uzun bir süre canlı yayın pazarında tek başına lider olan Twitch, Facebook ve Mixer’ın ardından YouTube ile de mücadele edecek. Bu mücadelenin neler getireceğini ise ilerleyen zamanlarda göreceğiz. 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bodrum escort
Back To Top