YouTube Gelirleri İlk Defa Açıklandı

Video platformu YouTube 2006 yılında 1,65 milyar dolar gibi bir fiyata Google tarafından satın alınmıştı. Aradan geçen 14 yıl boyunca YouTube’un reklam gelirleri hakkında hiçbir bilgi paylaşmayan firma, ilk defa ne kadar gelir elde ettiğini açıkladı.

Google’ın ana şirketi olan Alphabet tarafından paylaşılan dördüncü çeyrek finansal raporlarında YouTube’un reklam gelirleri ve firmanın gelirine ne kadar katkı sağladığı da bulunuyor. Yayınlanan raporlara göre YouTube 15 milyar dolardan fazla reklam geliri elde etmiş.

Alphabet tarafından açıklanan raporlara göre YouTube üzerinde yayınlanan reklamlardan gelen gelir 2019 yılında yüzde 36 oranında artarak, Alphabet’in gelirinin yüzde 9’una denk geliyor. Google’ın reklam gelirleri ise yalnızca yüzde 16 oranında artış göstermiş. 

Her ne kadar YouTube’un reklam gelirleri açıklanmış olsa da, diğer hizmetlerden ne kadar gelir elde ettiği bilinmiyor. YouTube Music, YouTube Premium gibi ücretli hizmetlerin toplam 20 milyon abonesi olduğu, CEO Sundar Pichai tarafından açıklanmış olsa da, ücretli hizmetlerden elde edilen gelirler Diğer kategorisi altında toplanmış durumda. Google Home ve Pixel telefonların da bulunduğu kategoride, YouTube hizmetlerinin ne kadarlık bir kısmı oluşturduğunu tahmin etmek mümkün değil. 

14 yıl sonra reklam gelirleri ilk defa açıklanmış olsa da, diğer hizmetlerinin ne kadar masraf çıkarttığı ve getirdiği gelirler bilinmeden, YouTube’un güncel değerini bilmek mümkün değil. 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top