4 partiden 62 sayfalık anlaşma: İsveç’te sağ dönem

Dikkat! bu haber “Gazete Duvar” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

İSVEÇ – İsveç’te haftalardır süren hükümet kurma görüşmelerinde parlamentodaki 4 sağ parti anlaşmaya vardı. Muhafazakârlar (M), Hıristiyan Demokratlar (KD) ve Liberaller (L) tarafından oluşturulacak yeni hükümete, İsveç Demokratları (SD) dışarıdan destek verecek.

LİBERALLER’DE KRİZ

Liberaller, göç konusunda SD’ye verdikleri ve parti ilkeleriyle uyuşmayan ciddi tavizlerin sonucu olarak muhtemel hükümette yer almayı başarsa da bu tutum, parti içerisinden ciddi tepkileri de beraberinde getirdi.

Partinin gençlik örgütünün (LUF) temsilcileri yayınladıkları yazıda anlaşmanın bir kısmının olumlu olsa da kalan kısmının liberalizmden ve parti politikalarından uzak olduğunu belirterek anlaşmayı ‘otoriter’ olarak tanımladı.

Yazıda partinin milletvekilleri, pazartesi günü gerçekleşecek güven oylamasında “hayır” oyu vermeye ve görüşme masasına tekrar oturmaya çağrıldı.

Liberaller’in önceki liderlerinden Maria Leissner SVT’ye verdiği demeçte, anlaşmanın sunumunun yapıldığı sırada ağladığını belirtirken, partinin önceki dönem milletvekillerinden Barbro Westerholm ise anlaşmaya insan hakları, ayrımcılık ve mültecilik konularında eleştiriler getirdi. Westerholm, gelişmelerin bu yönde devam etmesi durumunda partiden ayrılabileceğinin işaretini verdi.

Öte yandan partinin milletvekili Anna Starbrink anlaşmada yer alan ‘ulusal dilencilik yasağı’ ve ‘sağlık bakım hizmetlerinde tercüman hakkının sınırlandırılması’nı içeren maddelerin değiştirilmemesi durumunda pazartesi günü “hayır” oyu vereceğini açıkladı.

Parlamentodaki koltuk dengesinin 176 sağ blok, 173 sol blok şeklinde olduğu düşünüldüğünde Liberaller içerisinde gerçekleşecek farklı bir tutumun hükümet dengelerini değiştirmesi olasılık dahilinde.

Liberaller’e gelen tepkilerle ilgili açıklama yapan Sosyal Demokratlar’ın (S) lideri Başbakan Magdalena Andersson kapısının açık olduğunu belirterek “işbirliği yapmaya hazırım” mesajı verdi.

Geçtiğimiz günlerde meclis komisyonlarının oluşturulması sırasında çok sayıda kritik komisyonun başkan ve başkan yardımcısı koltuğunu alan ve parlamentoda çok güçlü bir pozisyona erişen SD’nin hükümet anlaşmasından da en kârlı çıkan parti olduğu belirtiliyor.

Seçim sonuçlarına göre S’den sonraki en büyük parti olan SD, içinde yer almasa da muhtemel hükümetin temel politikalarının belirlenmesinde önemli bir rol oynadı.

62 SAYFA VE 7 ANA BAŞLIK

4 partinin lideri tarafından dün düzenlenen ortak basın toplantısında, “Tidö Anlaşması: İsveç İçin Sözleşme” başlığını taşıyan anlaşmanın içeriği kamuoyuyla paylaşıldı.

Söz konusu anlaşma 62 sayfa ve 7 ana başlıktan oluşuyor. Anlaşmanın yaklaşık üçte biri göç ve entegrasyon konusunu içeriyor. 7 ana başlık ise şunlar: Göç ve entegrasyon, iklim ve enerji, suç, sağlık ve hasta bakımı, eğitim, ekonomik büyüme ve aile ekonomisi, hak ve özgürlüklerin güçlendirilmesi.

Ortak basın toplantısında liderler seçim öncesinde ağırlık verdikleri ve görüşmeler sırasında öne çıkardıkları konulara dair açıklamalarda bulundu. SD lideri Jimmie Åkesson göç ve entegrasyon, KD lideri Ebba Busch hasta ve yaşlı bakımı ile nükleer santraller, L lideri Johan Pehrson eğitim ve M lideri Ulf Kristersson bütçe ve ekonomi konularında konuştu.

4 partinin üzerinde anlaştığı 62 sayfalık anlaşma metnindeki ana başlıklar şöyle:

GÖÇ VE ENTEGRASYON: Avrupa Birliği’nin göç politikasındaki minimum düzeyin esas alınması. Göç alışta düzenleme yapılması ve sert zorunlulukların getirilmesi. İşgücü göçünde sert koşulların oluşturulması. Göç alanında hukuksal güvence getirilmesi. Gönüllü geri dönüşlerin teşvikinin denetimi. Nüfus sayımı. Vatandaşlık koşullarının sertleştirilmesi.

İKLİM VE ENERJİ: Yeni nükleer enerji santrallerinin kurulması. Enerji politikasında yüzde 100 yenilenebilir enerjiden, yüzde 100 fosil enerjisine geçiş. Devlet kredi garantisinin 400 milyar kron olması gibi yöntemlerle nükleer enerjiye yatırım koşullarının güçlendirilmesi. Politikacıların keyfi olarak nükleer santralleri kapatmasını engelleyen yeni yasalar. Ringhals 1 ve 2’nin yeniden başlamasıyla ilgili araştırmanın hızlı bir şekilde yapılması. Kapalı reaktörlerin yeniden açılması yasağının kaldırılması.

SUÇ: Çete suçlarında iki kat ceza. Suç çetelerine katılımın cezalandırılması. Daha etkili, gizli ve zorlayıcı yöntemlerin getirilmesi. Arama-denetleme bölgelerinin oluşturulması. Gizli tanık uygulamasının ve bir yerde bulunma yasağının uygulanması. 18 yaş ve üstü için ceza indiriminin kaldırılması.

SAĞLIK VE HASTA BAKIMI: Bakım hizmetleriyle ilgili devletteki sorumlu birimlerin araştırılması. Temel bakımın genişletilmesi. Diş bakım hizmetlerinin araştırılması. Bakım hizmetlerindeki kuyruklar bitirilmesi, erişilebilirliğin iyileştirilmesi ve ülkenin farklı bölgelerindeki eşitliğin güvence altına alınması. Psikolojik sağlığın ve intihar vakalarının önlenmesinin güçlendirilmesinin halk sağlığı çalışmalarının bir parçası olarak önceliğe alınması. Kanser ve çocuk kanser vakaları için özel yatırımların yapılması. Ulusal bir doğum planının hazırlanması.

EĞİTİM: Ulusal bağlayıcılığı olan bir okul ödeneği kuralının getirilmesi. Öğrenim süresinin arttırılması ve eğitimde kullanılan belgelerin yeniden düzenlenmesi. Bilgiye odaklanan bir not sisteminin oluşturulması. Yeni bir özel okul yasasının çıkarılması. Daha fazla branş öğretmeni için yatırımların yapılması ve sınıflarda düzeni sağlamak için daha net kuralların uygulanması.

EKOMOMİK BÜYÜME VE AİLE EKONOMİSİ: Sosyal yardımlarla yaşamını sürdürenler için sınırlandırmalar ve zorunluluklar getiren büyük bir reform. Sağlık sigortası, hastalık nedeniyle çalışamayanlara ekonomik güvence vermeli. Bugün bulunan işsizlik parasındaki oranın geçerli olmaya devam etmesi. Düşük ve orta gelirlilere yönelik olarak çalışanlardan kesilen vergilerin düşürülmesi. Emekli maaşlarındaki vergiler ile tasarruf vergilerinin düşürülmesi.

HAK VE ÖZGÜRLÜKLER: Medya özgürlüğünün ve çeşitliliğinin desteklenmesi. Kamu yayıncılığı yapan medyanın bağımsızlığının olduğu gibi kalması ve uzun süreli finansmanının korunması. Kültürel içeriklere dönük siyasi kontrolün azalması için önlemlerin alınması. Bir İsveç kültür kanununun oluşturulması. (Ortak kültürel referans çerçevesi) (DIŞ HABERLER)

Kaynak :
https://www.gazeteduvar.com.tr/4-partiden-62-sayfalik-anlasma-isvecte-sag-donem-haber-1585017

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top