ABD, Ukrayna’ya 725 milyon dolar değerinde mühimmat verecek

Dikkat! bu haber “INTELL4” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

Pentagon tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Savunma Bakanlığı, başkanın Ukrayna’ya kritik güvenlik ve savunma ihtiyaçlarını karşılamak üzere ordunun envanterinden 725 milyon dolara kadar silah ve ekipman çekme yetkisi verdiğini duyurdu” ifadelerine yer verildi.

Söz konusu açıklamada, bunun Ağustos 2021’den bu yana ABD ordusunun envanterinden Ukrayna’ya verilen 23’üncü silah yardım paketi olduğu kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, “Bu yeni güvenlik yardım paketi şunları içerir: Yüksek Hareketli Topçu Roket Sistemleri (HIMARS) için ek mühimmat; 23 bin 155 mm top mermisi; 500 hassas güdümlü 155 mm top mermisi; 5 bin 155 mm’lik Uzaktan Kumandalı Zırh Delici Mayın (RAAM) Sistemi, 5 bin tanksavar silahı; Yüksek Hızlı Anti-Radyasyon Füzeleri (HARM); 200’den fazla Yüksek Hareketli Çok Amaçlı Tekerlekli Araç (HMMWV); hafif silahlar ve 2 milyondan fazla hafif silah mühimmatı ve tıbbi malzemeler” denildi.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, geçtiğimiz günlerde Belçika’nın başkenti Brüksel’deki Ukrayna Savunma Temas Grubu’nda yaklaşık 50 ülkenin savunma bakanlarıyla bir araya gelmiş ve katılımcı ülkelerin ek güvenlik yardımı sağlamayı taahhüt ettiği bir toplantı gerçekleştirmişti.

 

Kaynak :
https://www.intell4.com/pentagon-ukrayna-hakkinda-hangi-aciklamalarda-bulundu-haber-194504

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top