Almanya’da Köln Camisi’nde ilk kez hoparlörden ezan okundu 

Dikkat! bu haber “Türk Ulak” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

Almanya’nın Köln kentinde genel merkezi bulunan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) bünyesindeki Köln Merkez Camisi’nde cuma namazı öncesi ilk kez hoparlörden ezan okundu.

Almanya’nın Türk ve Müslümanların yoğun yaşadığı dördüncü büyük kenti Köln’de Büyükşehir Belediyesi, geçen yıl bazı şartların yerine getirilmesi koşuluyla bu uygulamanın hayata geçebileceğini duyurmuştu.

Buna göre, iki yıl boyunca 5 dakikayı geçmemek üzere saat 12 ile 15 arasında cuma günleri hoparlörden öğle ezanı okunmasına izin veriliyor.

Ezan sesi ise çevrede yaşayanların rahatsız olmaması için 60 desibelle sınırlandırıldı.

“Çeşitliliğin yaşandığını gösteriyor”

Kentin Belediye Başkanı Henriette Reker geçen yıl yaptığı açıklamada, “Şehrimizde kilise çanlarının yanında müezzinin de ezanını duyarsak, bu Köln’de çeşitliliğin takdir edildiğini ve yaşandığını gösterir” demişti.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) bünyesindeki caminin din görevlisi Mustafa Kader’in avluda mikrofon ile okuduğu ezanı canlı dinlemek isteyen Türk ve Müslümanların yanı sıra çevre sakini Almanlar ile Alman basını da etkinliğe ilgi gösterdi.

Cami, 2018 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı.

Ezan okunduğu esnada dışarıda toplanan küçük bir grup ise protesto gösterisi düzenledi. Polis, çevrede geniş güvenlik önlemi aldı.

DİTİB, İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatı (IGMG), Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB) gibi Türk sivil toplum kuruluşlarının genel merkezleri, Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinin en büyük şehri Köln’de bulunuyor.

Almanya’da sadece DİTİB’e bağlı 900’den fazla cami yer alıyor.

Kaynak :
https://turkulak.com.tr/almanyada-koln-camisinde-ilk-kez-hoparlorden-ezan-okundu/

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top