Almanya'dan sansür yasası açıklaması: Venedik Komisyonu’nu hatırlattı

Dikkat! bu haber “Milli Gazete” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

Almanya Dışişleri Bakanlığı’ndan kamuoyunda ‘ sansür Yasası’ olarak bilinen 7418 sayılı Yasa’nın TBMM’de kabul edilmesine ilişkin açıklama geldi.
Bakanlığın sosyal medya hesabındaki açıklamada, “Demokrasimizi canlı tutan, ifade özgürlüğüdür. ‘Dezenformasyona karşı düzenleme’ olarak bilinen Basın Kanunu, Türk gazeteci ve aktivistler arasında sansür konusunda endişelere sebep oldu. Bu sebeple, Venedik Komisyonu bazı net tavsiyelerde bulundu, önemli çağrısı duyulmamış olarak kalmamalı.” ifadeleri yer aldı
Venedik Komisyonu, yasa henüz görüşme halindeyken teklifin ifade özgürlüğü için tehdit oluşturduğuna, seçimler öncesinde gazeteciliğe daha da zarar verebileceğine dikkat çekmiş ve Meclis’i yasayı kabul etmemeye çağırmıştı….

Devamını okumak için: https://www.milligazete.com.tr/haber/12382959/almanyadan-sansur-yasasi-aciklamasi-venedik-komisyonunu-hatirlatti

Kaynak :
https://www.milligazete.com.tr/haber/12382959/almanyadan-sansur-yasasi-aciklamasi-venedik-komisyonunu-hatirlatti

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top