Biden 'tehlikeli ülke' demişti! Pakistan'dan karşı hamle geldi

Dikkat! bu haber “İstiklal” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

ABD Başkanı Joe Biden’ın ‘tehlikeli ülke’ açıklamalarının ardından Pakistan’dan hamle geldi. Pakistan ABD Büyükelçisi Donald Blome’u çağırdı.

“DÜNYANIN EN TEHLİKELİ ÜLKELERİNDEN BİRİ PAKİSTAN”

ABD Başkanı Joe Biden, 8 Kasım’daki Kongre ara seçimleri öncesi California’da konuşma yaptı. Konuşmasında Pakistan’ı, “uyumsuz nükleer silahlara sahip” dünyanın “en tehlikeli ülkelerinden biri” olarak nitelendirerek, “Dünyanın en tehlikeli ülkelerinden biri Pakistan. Uyumsuz nükleer silahlara sahipler” dedi. Biden’ın açıklamaların ardından Pakistan Dışişleri Bakanı Bilawal Butto Zerdari, Pakistan’ın nükleer varlıklarının güvenlik ve emniyetle ilgili olarak IAEA (Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı) uyarınca her bir uluslararası standardı karşıladığını söyleyerek, “Pakistan, bütünlüğünü ve güvenliğini sağlama konusunda kararlı. Güvenlik sorunları varsa yakın zamanda Pakistan topraklarına kazara füze fırlatan Hindistan’ın nükleer silahları hakkında sorulmalıdır. Bu sadece sorumsuz ve güvensiz değil, aynı zamanda nükleer kapasiteye sahip ülkelerin güvenliği konusunda ciddi endişeler doğuruyor. Biden’ın açıklamaları sürpriz oldu. Bu tür yanlış anlamaların angajman eksikliğinden kaynaklandığına inanıyorum. ABD ile ilişkilerimizin doğru yönde devam etmesini sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

“PAKİSTAN NE ZAMAN SALDIRGANLIK GÖSTERDİ?”

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif ise Biden’ın açıklamalarının ardından sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Pakistan Başbakanı olarak, en güvenli nükleer komuta ve kontrol sistemlerinden birine sahip olduğumuzu biliyorum. Dünya çapında savaşlara karışan ABD’nin aksine, Pakistan ne zaman saldırganlık gösterdi, özellikle nükleerleşme sonrası?” ifadelerini kullandı.

Kaynak :
https://www.istiklal.com.tr/haber/biden-tehlikeli-ulke-demisti-pakistandan-karsi-hamle-geldi/716948

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top