Bosna Hersek'e aday ülke statüsü verilebilir

Dikkat! bu haber “INTELL4” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

Avrupa Parlamentosunda, Komisyonun 2022 Genişleme Raporu’nun sunumunu yapan Avrupa Birliği Komisyonunun genişlemeden sorumlu üyesi Oliver Varhelyi, “potansiyel aday” ülke durumundaki Bosna Hersek’e “aday ülke” statüsü verilmesi yönünde teklifte bulunulduğunu duyurdu. 

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen de, Brüksel’deki AB Büyükelçileri Konferansı’nda yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği’nin (AB) Bosna-Hersek’e aday statüsü vermeyi teklif ettiğini belirterek, “Avrupa’da bir kez daha değişim rüzgarı esiyor ve bu ivmeyi yakalamamız gerekiyor. Batı Balkanlar bizim ailemize ait” ifadelerini kullandı. 

AB’nin Bosna Hersek’i yolsuzlukla mücadele, ifade ve basın özgürlüğü, yasal reformlar gibi konularda denetlemeye devam edeceğini belirten Varhelyi, “14 öncelik” olarak bilinen maddelerin uygulanmasının öneminin altını çizdi. 

Dün, Avrupa Komisyonu’nun Türkiye’yle ilgili taslak raporu basına sızmasının ardından yaşanan Bosna Hersek’e ilişkin gelişmeler dünya kamuoyu tarafından da yakından izlendi. 

 

Kaynak :
https://www.intell4.com/bosna-hersek-ab-uyesi-mi-olacak-haber-194484

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top