Diyabet Hastalarını Ampute Olmaktan Kurtarabilecek Akıllı Çoraplar

Siren isimli firma geliştirdiği giyilebilir ve yıkanabilir akıllı çorap teknolojisiyle diyabet hastalarının uzuvlarını kaybetme riskini ortadan kaldırmak istiyor. Dünyada bir ilk olan akıllı çorap teknolojisi ile diyabetli kişilerin ayak sağlının izlenmesi ve tehlikeli yaraların erken tespiti yapılması amaçlanıyor. Birkaç yıldır geliştirme aşamasında olan proje seri B yatırım sürecinde Anathem Ventures’un başını çektiği yatırımcılardan toplamda 11,8 milyon dolarlık yatırım aldı.

Siren şirketinin kurucularından Ran Ma, ampute edilmek zorunda kalan şeker hastalarının büyük çoğunluğunun çok uzun süre fark edilmeyen yaralanmalar nedeniyle bu sürece maruz kaldıklarını belirtiyor. Diyabet hastalığı zamanla sinir hasarının gerçekleşmesine neden olabiliyor ve sinir hasarı ayakları etkilediğinde hastalar fark etmeden yaralanmalar gerçekleşebiliyor.

Geliştirilen akıllı çoraplar diyabetli hastaların fark edilmeyecek bu yaraların tespiti için ayağın 6 farklı bölgesinden ısı alarak sürekli takip sağlıyor ve yaşanan aşırı ısı değişikliklerine bağlı olarak kişiyi uyarıyor. Akıllı çoraplar bluetooth yardımıyla akıllı telefona bağlanarak uygulama üzerinden hastayı uyarıyor ve doktorlara bildiri göndererek sürecin kontrollü takibini sağlıyor.

Siren kendini ilk kez CES 2017 fuarında göstermişti. Firma o günden bu yana 22 milyon dolar yatırım alarak yoluna devam etti. Şu an için Amerika’da 11 eyalette kullanılan akıllı çoraplar, farklı ülkelerde de hizmete sunulacak.

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top