Erbilli pul meraklısının yarım asırlık koleksiyonu

Dikkat! bu haber “İstiklal” ajansından çekilerek otomatik olarak bilgiaktif.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
BilgiAktif gazete veya bir ajans değildir!

Mahmut, henüz 10 yaşındayken yerde gördüğü renkli kağıt parçalarının peşine düşmüş. O dönem büyüklerine bunların ne olduğunu soran ve “posta pulu” cevabını alan Mahmut, çocuk yaşta pul biriktirmeye karar vermiş.

Bugün 57 yaşındaki Mahmut`un yaklaşık yarım asırlık koleksiyonunda farklı tarih, tasarım ve konularda işlenmiş 800 civarında pul bulunuyor.

Mahmut, pulların zamanla büyük değişimlere uğradığını söyledi.

Bir şirketin 1975`te pul albümü oluşturduğunu aktaran Mahmut, “Bu albümün fiyatı o dönem 12 dirhem ediyordu. Arapça baskılı o albümü bir şekilde aldım. Bu kitap sayesinde pul koleksiyonu fikrim daha da gelişti.” dedi.

Koleksiyonunda nadir bulunan pulların değeri yüksek
Çeşitli konularda pul biriktirmenin hayatında ikinci bahar etkisi oluşturduğunu belirten Mahmut, 1982`de Irak Pulseverler Derneği ile iletişim kurduğunu söyledi.

Mahmut, “Osmanlı dönemine ait birçok pulun olduğu mektuplar hala mevcut. Pullarda daha çok harita ve İslami öğeler bulunuyor. Sadece bir tanesinde Sultan Abdülmecid`in fotoğrafı bulunuyor.” ifadelerini kullandı.

Koleksiyonunda, Irak’ta nadir bir pul olarak görülen Kral Faysal döneminden de örnek olduğunu kaydeden Mahmut, bu pulun tüm Irak’ta sadece 300 tane kaldığını ifade etti.

Mahmut, Irak tarihine ışık tutan koleksiyonundaki bazı pulların değerinin çok yüksek olduğuna dikkati çekti.

Kaynak :
https://www.istiklal.com.tr/foto-galeri/erbilli-pul-meraklisinin-yarim-asirlik-koleksiyonu/716754

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top