Gerçek İnsanlardan Daha Başarılı Kan Alabilen Bir Robot Geliştirildi

Teknolojinin tıp alanında kullanımı konusunda her geçen gün yeni yöntemler ortaya çıkıyor. Rutgers Üniversite’nde görev alan araştırmacılar ile , kan alımında kullanılacak bir robot geliştirdi. 

Geliştirilen robot ultrason görüntüsü alarak damarın yerini tespit edip, damar yolunu açarak kan alıyor. Ayrıca üzerinde bulunan kan analizörü ile, aldığı kanın analizini de yapabiliyor.

Sağlık çalışanları ile daha önceden gerçekleştirilen bir çalışma, damarı zor bulunan hastalarda yüzde 73 oranında bir başarıya sahip olduklarını gösteriyor. Bu oran damar bulma yöntemlerine göre yüzde 30’a kadar düşebiliyor. Robotun 31 katılımcı üzerinde yapılan testinde ise yüzde 87 oranında başarılı olduğu görülüyor. Damar yolu kolaylıkla bulunabilen hastalardaki başarı oranı ise yüzde 97 olarak belirtilmiş.

Henüz prototip aşamasında olan robot üzerinde yapılan testler devam ediyor. Cihazın yalnızca kan almakta değil, diyaliz ve kateterizasyon gibi işlemlerde de kullanılmasının planlandığı söyleniyor. 

Cihaz üzerinde çalışan ekipten olan Josh Leipheimer “Bizimki gibi cihazlar, klinik kan örneklerinin hızlı ve güvenli bir şekilde alınmasını sağlayabilir.” diyor. “ Bu cihaz sayesinde hastaya birden çok kere iğne batırılmaz ve gereksiz komplikasyonlardan da kaçınılmış olur.” 

İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu, kahveyi çok seven biriyim. Gündemi takip ederek sizleri en doğru bilgiye kaynaklarıyla ulaştırıyorum. Bilgiaktif kurucu ve editörüyüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top